Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Vaše ideály odvezly mého pradědečka do uranového dolu.‘ Piráti se přeli s komunisty kvůli soše Koněva

Česko

  11:09
Praha - Pirátští poslanci se při čtvrtečních sněmovních interpelacích přeli s komunisty kvůli pražskému pomníku sovětského maršála Ivana Koněva, který nechala radnice šesté městské části na jaře odstranit. Zatímco komunisté tvrdili, že tento krok porušil česko-ruské smlouvy, Jan Lipavský (Piráti) označil sochu za výzdobu náměstí.

Přesun sochy nebyl jednoduchý. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Jedná se o výzdobu náměstí na Praze 6 a tento druh výzdoby náměstí nepodléhá žádné mezinárodněprávní ochraně. Tuto výzdobu tam umístil komunistický režim v roce 1980 a nelze ji označit jinak než za výraz normalizační servility vůči moskevskému vedení,“ prohlásil Lipavský. Nemůže být podle něho řeč o tom, že pomník je válečným památníkem nebo hrobem.

Čeští sympatizanti kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci se...
Demonstrace u pomníku maršála Koněva v Praze 6.

Komunistický poslanec Leo Luzar reagoval na Lipavského vystoupení poznámkou o tom, že Pirátská strana má v Česku nulovou historii. „Kolik vašich členů, kteří se hlásí k Pirátům, zahynulo za své ideály? Kolik vašich členů se obětovalo za republiku? Komunisté to dělali, komunisté šli do války, komunisté umírali za své ideály a bojovali za tuto Českou republiku,“ řekl Luzar. Koněvův památník je podle něho symbol.

Na místo po soše Koněva někdo umístil záchod. Radnice ho odstranila, starosta Kolář akci odsoudil

Lipavský pak Luzarovi připomněl politické procesy za komunistického režimu. „Kolik lidí jste za ty ideály zabili v 50. letech?“ tázal se. K Lipavskému se přidal také předseda pirátské frakce Jakub Michálek. „Vaše ideály odvezly mého pradědečka do uranového dolu a mou prababičku vysídlily stovky kilometrů od domova,“ řekl komunistům.

Proti Lipavského tvrzení, že pomník je výzdoba, se ohradil předseda KSČM Vojtěch Filip. Prohlásil také, že Koněvova socha by měla být podle smlouvy přístupná občanům. Podepisujeme smlouvy, ale nejsme schopni je vynutit, uvedl Filip. Podle autora interpelace Jiřího Dolejše (KSČM) by měl mít pomník důstojný osud a neměl by skončit ve šrotu. Naopak podle Michálka by se měl roztavit a materiál by se mohl použít například na zhotovení sochy bývalých prezidentů Tomáše Garrigue Masaryka nebo Václava Havla.

Dolejšova interpelace mířila na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a týkala se řešení eskalace česko-ruských vztahů. Petříček označil vztahy za špatné. „Místo emocí ve veřejném prostoru by měla probíhat diplomatická jednání,“ uvedl. Připomněl, že Česko navrhlo Rusku konzultace, stále jsou podle něho ve stadiu příprav. Podle člena zahraničního výboru Lipavského ale Rusko nespolupracuje ani na přípravách a příliš o konzultace nestojí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat