Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko

‚Vaše názory jsou chybné.‘ Velvyslanectví Číny se ohradilo proti vyjádřením českých politiků o Hongkongu

Protestující držící černě zbarvenou vlajku Hongkongu na znamení odporu. foto: Reuters

PRAHA - Čínské velvyslanectví v Praze se ohradilo proti vyjádřením některých českých politiků a institucí o Hongkongu. V prohlášení zveřejněním na Facebooku označila jejich názory za chybné a za vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Při protestech v Hongkongu se podle ambasády odehrává extrémní násilí, které překročilo rozsah pokojných demonstrací.
  13:53

Tento týden apeloval na Čínu, aby se zdržela násilí, předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník), otevřený dopis čínskému velvyslanci zaslaly i odbory.

Velvyslanectví uvedlo, že jednotliví politici a některé instituce v poslední době „vyjádřily chybné názory, a dokonce vydaly otevřené dopisy“ k otázce Hongkongu. Považuje je za vměšování se do vnitřních záležitostí Číny. „Jsme rozhodně proti takovému chování. Současný stav v Hongkongu se vyvinul v extrémní násilí. Činy radikálních demonstrantů již dlouho nejsou otázkou svobody projevu a shromažďování,“ stojí v prohlášení.

Demonstrace podle ambasády také otevřeně zpochybnily princip „jedna země, dva systémy“. „Tím vážně poškodily zájmy Hongkongu a taktéž zájmy zahraničních subjektů sídlících v Hongkongu. Násilné incidenty, ke kterým v Hongkongu dochází, nesou známky toho, že cizí síly v pozadí manipulují, plánují, a dokonce organizují jejich implementaci,“ uvedlo velvyslanectví.

Po dvou dnech obnovilo hongkongské letiště provoz. Čína shromažďuje ozbrojence na hranicích města

Čínská vláda nikdy nedovolí vnějším silám, aby zasahovaly do záležitostí Hongkongu, napsalo velvyslanectví. Za nejdůležitější označilo zastavení násilí a obnovení pořádku. „Naléháme na příslušné strany, aby přestaly ospravedlňovat násilné trestné činy tím, že usilují o lidská práva a svobodu a přestaly zasahovat do vnitřních záležitostí Číny pod maskou svobody a lidských práv,“ píše ambasáda.

Podle projektu Sinopsis, který se dění v Číně věnuje a snaží se podávat přehled o něm z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů, se čínská propaganda snaží líčit protesty jako vměšování vnějších sil. „To je zjevná lež, protesty jsou výrazem místních obav o autonomii enklávy zaručující základní práva a svobody jejích obyvatel. Ty jsou mimo jiného zaručené platnými mezinárodními dohodami mezi Británií a ČLR,“ uvedl dnes ředitel Sinopsis Martin Hála.

Obviňování zahraničních sil je podle něj snahou přenést zodpovědnost za fatální selhání nátlakové politiky současného pekingského vedení vůči Hongkongu. „Podobné oklešťování autonomie a stupňování represí je ostatně patrné i v dalších okrajových částech ČLR, jako je Tibet či Sin-ťiang,“ dodal Hála.

V Hongkongu protestuje zhruba sto tisíc lidí. Žádají svobodné volby a konec policejního násilí

Fischer v pátek v otevřeném dopisu velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) pak vyzvala k ukončení represí proti demonstrantům či upuštění od nátlaku na úřady a firmy, aby propouštěly své zaměstnance, kteří se do protestů zapojí.

Hongkong, někdejší britská kolonie a nyní čínské území pod zvláštní správou, zažívá už více než dva měsíce velké demonstrace. Začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odchodu správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Demonstranti se obávají toho, že zvláštní práva, která má Hongkong garantovaná do roku 2047, bude komunistická Čína dál omezovat.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.