28. března 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zbaví se Piráti svého místopředsedy? Kolegy rozčílil fotkou s Hitlerem

Ivo Vašíček svými silnými názory budí ve straně rozruch opakovaně, odvolání už... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Vašíček svými silnými názory budí ve straně rozruch opakovaně, odvolání už... | foto: archiv České pirátské strany

PRAHA Místopředseda České pirátské strany Ivo Vašíček bojuje o svou funkci. Část kolegů ho chce z vedení Pirátů odstavit, opakovaně je dráždí svou prostořekostí. Naposledy svérázně komentoval výročí okupace Němci, kdy hitlerovskou Třetí říši dal do souvislosti s dnešním Německem. Vašíček se brání, že své projevy na sociálních sítích míní v nadsázce.

„Před 78 lety nás obsadili dnešní spojenci. Už jen čekám, kdy se v médiích objeví, že to to byla bratrská pomoc, která nás měla ochránit před Stalinem,“ napsal při výročí obsazení „okleštěných“ Čech a Moravy nacisty na svůj profil na sociální síti Facebook, pod svůj komentář pak přidal dobovou fotografii Adolfa Hitlera kráčejícího po nádvoří Pražského hradu.

Vašíčkův status nezůstal bez odezvy, na sociálních sítích po něm „zbylo“ několik kritických ohlasů. „Dobré vědět, kterou partaj náznakem nevolit,“ glosoval třeba na Twitteru respektovaný komentátor Alexandr Mitrofanov. Post místopředsedy Pirátů pak natolik popudil některé jeho kolegy, že v celostátním fóru, což je nejvyšší stranický orgán, dali impuls k jeho odvolání.

„Ivo Vašíček svými demagogickými, zavádějícími názory plnými argumentačních faulů opakovaně poškozuje dobré jméno strany. Jako řadový člen má na takové názory i jejich šíření nárok, ale jakožto jeden z vrchních reprezentantů strany toto publikování názorů nám odhání voliče,“ vysvětlil svůj motiv k sesazení Vašíčka z místopředsednického postu člen kontrolní komise Pirátů Pavel Moravec.

Nezamlčujme nepříjemné skutečnosti, nabádá Vašíček. Facebook je podle něj legrace

Podobně jako Moravec vnímají Vašíčkovu rétoriku i další Piráti, podle nich svými výroky místopředseda straně ubližuje. „Fakt bych ocenil, aby funkci složil sám, veřejně se omluvil a minimalizoval maximálně negativní mediální dopady svého konání,“ uvedl třeba předseda rozhodčí komise strany František Navrkal. „Způsob, jakým se Ivo k těmto a podobným tématům vyjadřuje, považuju za nepřijatelný z pozice místopředsedy Pirátské strany,“ míní pak pražský zastupitel Pirátů Adam Zábranský.

Vyjádření Vašíčka lze považovat za mírně řečeno zkreslující ve dvou rovinách. V první řadě ignoruje způsob, jakým způsobem se Německo ke svým vinám z druhé světové války postavilo. Za hrůzy největšího světového konfliktu dějin převzalo plnou odpovědnost, k níž se dodnes hlásí. Současně Vašíčkův status jako by poukazoval na to, že ve společnosti existují tendence německou okupaci bagatelizovat. Nic takového se přitom neděje.

Ivo Vašíček svými silnými názory budí ve straně rozruch opakovaně, odvolání už...
Šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Sám jeden z nejvyšších představitelů Pirátů argumentuje tím, že svůj status myslel v nadsázce. Prý chtěl jen důrazně připomenout smutné výročí. „Všiml jsem si, že se v médiích o tomto výročí příliš nemluví. Na internetu to pak většina portálů zcela ignorovala, o 15. březnu tam nebylo vůbec nic. Tak jsem si do této záležitosti rýpnul,“ přiblížil Vašíček serveru Lidovky.cz, co svým vyjádřením sledoval.

Stávající Německo tím k nacistické Třetí říši podle svých slov přirovnat nechtěl. Jeho současnou spojeneckou roli nezpochybňuje, ale to prý nemá bránit v připomínkách historických souvislostí. „Nelíbí se mi zamlčovat některé nepříjemné věci, přitom ty věci tady byly. Když je výročí 21. srpna, tak se o tom také mluví jako o ruské okupaci,“ vysvětlil Vašíček. „Pořád to má společného, že to jsou Němci. Jednou jsme s nimi válčili, jednou jsme s nimi spojenci, tak to prostě je,“ odpověděl pak na otázku, zda vnímá cestu, jakou Němci od roku 1945 ušli.

Nekontroluje svůj diskurz, míní o Vašíčkovi předseda Pirátů

Pro své čtenáře na sociálních sítích má pak vzkaz. Facebook či Twitter vnímá jako platformu pro nadsázku, ironii či humor, k jeho komentářům by prý podle toho měli lidé přistupovat. Jinými slovy nebrat je příliš seriózně. „Na Facebooku jsou posty vždy komické. Vždy v tom je nějaká hyperbola nebo vtípek,“ vysvětlil svůj pohled na sociální sítě. „Spousta lidí to chápe, ale hlavně mladší generace bere Facebook vážně, jako by to byly nějaké proklamace,“ dodal.

Pirát z Občanského fóra

Ivo Vašíček (* 1961) vstoupil do České pirátské strany v roce 2010, tedy rok po jejím založení. Místopředsedou Pirátů je od roku 2014, ačkoliv loni v hierarchii o jedno místo klesnul. Ze 3. místopředsedy spadl na čtvrtého.
Politicky aktivní byl Vašíček už téměř před 30 lety, na přelomu let 1989 a 1990 působil v Občanském fóru. Dnes je zastupitelem v Jihomoravském kraji, v loňských krajských volbách uspěl na společné kandidátce Pirátů a Zelených.

Nyní však poslední nadsázka může stát Vašíčka křeslo místopředsedy, návrh na projednání jeho odvolání prošel hladce. Internetové hlasování o Vašíčkově konci ve funkci pak mezi svými členy spustí Piráti nadcházející pátek, hlasovat se bude moci až do úterního večera. Je to už poněkolikáté, co Vašíček hraje o svou funkci. Kolegy provokuje svými rozporuplnými výroky, solitérností v rámci fungování strany či údajným nedostatkem sebereflexe.

Předseda Pirátů Iva Bartoš má za to, že řada výroků Vašíčka čeří vodu až kvůli následným zaujatým interpretacím. „Konkrétně výrok, který zmiňujete, byla nadsázka a komentář, který se týkal primárně mediálního zkreslování reality,“ sdělil serveru Lidovky.cz Bartoš. Na druhou stranu však kritice vystupování svého místopředsedy rozumí. „Ivoš nekontroluje svůj diskurs ani jeho dopady. Pokud stavíme naši Pirátskou politiku na přesnosti, kvalitních informacích a dialogu, nelze, a to ani v případě ostrých reakcí oponentů, na tyto základy rezignovat.“

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Honda CR-V 2,2 i-CDTi 4x4...
Honda CR-V 2,2 i-CDTi 4x4...

r.v. 2005, naj. 244 025 km, diesel
119 990 Kč (s DPH)