130 let
Místostarosta Prahy 8 Tomáš Tatranský vyzval občany, aby zrušili své plánové...

Místostarosta Prahy 8 Tomáš Tatranský vyzval občany, aby zrušili své plánové cesty na území Prahy 7. Reagoval tím na středeční vyhlášení stavu klimatické nouze v sedmé pražské části. | foto: Facebook Tomáš Tatranský

Doporučujeme

Vášně kvůli klimatu: místostarosta Prahy 8 vyzval občany, aby nejezdili na území Prahy 7

Česko
  •   12:10aktualizováno  14:48
PRAHA - Debata o současné klimatické situaci vyvolala vášně mezi sousedícími pražskými částmi. Místostarosta Prahy 8 Tomáš Tatranský (TOP 09) ve středu vyzval občany, aby zrušili své cesty na území Prahy 7. Zároveň uvedl, že je připraven poskytnout tamním obyvatelům „humanitární pomoc“. Svými slovy ironicky reagoval na středeční rozhodnutí sedmé pražské části vyhlásit stav klimatické nouze. Náměstek primátora Petr Hluboček (STAN) však chce tento postup navrhnout pro celou metropoli.

„Jakožto místostarosta Prahy 8 vnímám se znepokojením závažnost této tragické situace a dobře si uvědomuji, že životní podmínky v Praze 7 jsou zcela katastrofální,“ napsal Tatranský ve čtvrtek na svůj facebookový profil. V uších mu prý přitom znějí slova Grety Thunbergové, patnáctileté klimatické aktivistky ze Švédska o tom, že lidé by v tomto případě měli panikařit stejně, jak když jim hoří jejich domy.

Babiš: Ochrana klimatu nesmí zničit český průmysl. Elektromobily jsou krok k jeho konci

Místostarosta Prahy 8 rovněž podotkl, že nově vyhlášený stav již zanesl do mapy ve své kanceláři, na níž území Prahy 7 přelepil cedulí s nápisem „Pozor! Klimatická nouze“.

„Žádám všechny, aby - pokud je to jen trochu možné - zrušili všechny své plánované cesty na postižené území Prahy 7! Současně konstatuji, že vedení Prahy 8 je připraveno poskytnout humanitární pomoc uprchlíkům z Prahy 7, jejichž vlnu v nejbližších dnech očekáváme,“ dodal Tatranský.

Podle svých slov se jen pokusil ironicky poukázat na to, že aktuální zájem o ekologickou problematiku se někdy dostává až do směšné podoby. „Nejen reakcí na Facebooku usuzuji, že podobně jako já to vnímá většina lidí, navzdory aktivní menšině ‚ekofanatiků‘ s vyloženě sektářskou mentalitou,“ napsal serveru Lidovky.cz s tím, že vyhlášení zmíněného stavu v Praze 7 považuje za populistickou snahu o zviditelnění.

Osvěta je dle něj důležitá a sám se prý snaží jít příkladem svým dětem, které vede k tomu, aby se například chovaly šetrně k přírodě či neplýtvaly vodou a jídlem. „Ale bez hysterie – takže u sebe doma jsem stav klimatické nouze nevyhlásil,“ dodal.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) serveru Lidovky.cz řekl, že si za svým středečním rozhodnutím stojí. „Trvám si na tom, že nemůžeme udělat chybu, když se budeme k životnímu prostředí chovat ohleduplněji,“ uvedl. Vyjádření svého kolegy ze sousední čtvrti prý nijak řešit nehodlá. „Facebook je od toho, aby se tam lidé bavili, to je úplně v pořádku. Je to jeho (Tatranského) právo věci komentovat,“ dodal Čižinský.

Irsko je druhou zemí světa, která vyhlásila stav klimatické nouze

Sedmá pražská městská část se vyhlášením stavu klimatické nouze připojila k řadě zahraničních měst a obcí.

„Praha 7 společně s Prahou 1 vykazuje významné znaky tepelného ostrova v rámci Prahy. Je tedy jednou z městských částí, na které má sucho a oteplování největší dopad. Situace je velmi vážná. Vycházíme vstříc volání po vyhlášení klimatické nouze, abychom si to uvědomili nejen my, politici,“ vysvětloval krok ve středu starosta Čižinský. Zároveň apeloval na obyvatele, aby používali úsporné spotřebiče, nepřetápěli, přehnaně neklimatizovali, využívali solární energii, preferovali veřejnou dopravu či zadržovali a používali dešťovou vodu.

Přidá se celá Praha?

Podobný postup by v budoucnu mohla zaujmout i celá metropole. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) chce návrh na vyhlášení stavu klimatické nouze v Praze předložit na následujícím jednání zastupitelstva. V plánu má rovněž představit opatření vedoucí ke zlepšení současné situace. Oznámil to na páteční stávce studentů v boji za ochranu životního prostředí.

„V dosavadní politice hrály ekonomické faktory primární roli. Dle mého názoru je dnes, v době ekonomického blahobytu, vhodná chvíle, aby byly zohledňovány ekologické následky politických rozhodnutí,“ uvedl Hlubuček.

Prvním státem, který se k výše uvedenému připojil, byla Velká Británie, k níž se nedávno přidalo také Irsko. Debata o klimatické situaci v posledních měsících v Česku sílí.

Autor: rsa
  • Vybrali jsme pro Vás