Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vavera na vnitru končí po plagiátorské aféře. Prý je to jen shoda okolností

František Vavera, ředitel kabinetu náměstkyně na vnitru Moniky Pálkové (KDU-ČL). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Vavera, ředitel kabinetu náměstkyně na vnitru Moniky Pálkové (KDU-ČL). | foto: MAFRA - Lukáč Bíba

PRAHAV František Vavera v pondělí rezignoval na funkci ředitele kabinetu náměstkyně Moniky Pálkové na vnitru. Serveru Lidovky.cz to oznámil ministr vnitra Milan Chovanec. Vavera tak učinil ve stejný den, kdy server Lidovky.cz upozornil, že možná přijde o další vysokoškolský titul kvůli plagiátorství.

„Pan Vavera dnes na svoji funkci rezignoval,“ reagoval Chovanec na dotaz serveru Lidovky.cz, zda mu nevadí, že Vavera v úřadu stále zůstává. Policejní akademie, kde studoval, mu už na podzim odebrala magisterský titul kvůli opisování a nyní s ním vede obdobné řízení kvůli jeho disertační práci. Pravděpodobně tak brzy přijde i o titul Ph.D.

„Lze mít důvodně za to, že splnil svoji studijní povinnost jednáním, které vykazuje znaky hrubého porušení právních předpisů,“ uvedl pro Lidovky.cz František Hřebík, prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy Policejní akademie. (Podrobnosti ČTĚTE ZDE)

Ministerstvo uvedlo, že Vavera plagiátorství jako důvod náhlé rezignace v půli měsíce nezmínil. „František Vavera rezignoval na svoji pozici na ministerstvu vnitra sám s tím, že už při nástupu do funkce deklaroval, že je to na dobu určitou,“ uvedla mluvčí vnitra Petra Kučerová.

Spor řeší soud i policie

František Vavera rezignoval na svoji pozici na Ministerstvu vnitra sám s tím, že již při nástupu do funkce deklaroval, že je to na dobu určitou. Vavera se kvůli odebrání magisterského titulu obrátil na ministerstvo vnitra, do jehož působnosti škola spadá. Kvůli tomu vede nyní akademie kompetenční spor s vnitrem, kterým se zabývá Nejvyšší správní soud. Má rozhodnout, zda ministerstvo vůbec může rozhodovat jako odvolací orgán. Jak Lidovky.cz upozornily, zarážející je, že podklady pro řízení u správního soudu připravují Vaverovi podřízení. Nabízející se střet zájmů ale nechtěl ministr rozebírat. „Komentovat jednotlivé aspekty sporných záležitostí nebudu, neboť stále nejsou relevantně uzavřeny,“ uvedl Chovanec.

PSALI JSME:

Zároveň Policejní akademie podala na Vaveru trestní oznámení pro podvod. Teoreticky tak úředníkovi navíc hrozí, že bude muset vracet peníze. Díky dosaženým titulům totiž ve státní správě získal tabulkově vyšší plat. Vavera naopak podal správní žalobu k Městskému soudu v Praze, u kterého žádá, aby soud rozhodnutí Policejní akademie o odebrání titulu zrušil. Policejní akademie však tvrdí, že má o Vaverově plagiátorství nezpochybnitelné důkazy. Za své prý vydával texty v knize, u nichž mohou prokázat, že nemůže být jejich autorem.

František Vavera řídil kabinet náměstkyně pro pro sociální, zdravotnické a právní zabezpečení, bezpečnostní výzkum a programové řízení Moniky Pálkové (KDU-ČSL). Zároveň má částečný úvazek u Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru, kde šéfuje odboru legislativy a vnějších vztahů. V roce 2010 byl náměstkem ministra Radka Johna (VV) pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví.

ČTĚTE TAKÉ:

Letos se o něm také hovořilo jako o kandidátovi na post „superúředníka“, který měl řídit celou státní správu z nově zřízeného generálního ředitelství. Tato funkce ale nakonec služebním zákonem vytvořena není. Místo toho vznikne funkce náměstka pro státní správu na ministerstvu vnitra.

Z Vaverova životopisu

  • Policejní akademie ČR v Praze, bezpečnostně právní studia,1999-2002 (Bc.)
  • Policejní akademie ČR v Praze, bezpečnostně právní studia,2002-2004 (Mgr.)
  • Akadémia Policajného zboru SR v Bratislavě, rigorózní zkouška,2005 (JUDr.)
  • Policejní akademie ČR v Praze, doktorský studijní program,2004-2007 (Ph. D.)

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...