Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vazba jim zničila život, sebrala práci. Chtějí náhradu

Česko

KARVINÁ Je to už více než devět let, kdy se Svatoplukovi Schwarzerovi převrátil život naruby.

Psal se 5. prosinec 2000, když si do dětmarovické elektrárny přišla pro Schwarzera skupinka karvinských kriminalistů a obvinila ho z nedovoleného podnikání a výroby přepálených kopií.

Ze dne na den se tak z nadšeného sběratele hudebních disků, jehož domácí sbírka obsahuje na dvacet tisíc nahrávek, stal pirát.

Zničující zážitek Následující dva měsíce strávil dnes třiašedesátiletý muž ve vazbě. Za rok policie přiznala, že se vlastně žádného trestného činu nedopustil. „Zlomilo mě to. V té době by si ode mě pes ani kůrky nevzal. Podle obvinění jsem měl být hlavou jakéhosi gangu, to byl však nesmysl,“ vzpomíná Schwarzer.

Kvůli nepříjemné zkušenosti se mu náhle zhoršil zdravotní stav, přišel o práci a úplně zanevřel na svůj životní koníček. „Psychiatra i psychologa musím navštěvovat kvůli duševní poruše dodnes. A na desky už se maximálně dívám, pouštět si je nechci,“ vypráví muž, který nyní žije ze starobního důchodu.

Jeho neštěstí navíc nepostihlo pouze jeho osobu, dopadlo i na manželku Drahomíru. Také ona skončila na chvíli ve vyšetřovací vazbě. Důvod? Zdánlivá maličkost, měli spolu naplánovaný výlet za dcerou do zámoří.

„Před Vánoci jsme měli odletět, ale policisté se chtěli vytáhnout, tak nám to znemožnili. Žena už předtím měla potíže získat vízum, sledovali nás dobu před mým zadržením,“ popisuje Schwarzer.

Za bezdůvodný pobyt ve vazbě Schwarzer vysoudil už více než sto tisíc korun. Ministerstvo spravedlnosti mu vyplatilo náhradu za ušlou mzdu i rozdíl mezi nemocenskými dávkami a průměrným platem. Kvůli depresím a psychickým obtížím, které mu údajně vazba vyvolala, se obrátil na soud ještě s žádostí o náhradu za nemajetkovou újmu ve výši 1,2 milionu korun.

Jenže narazil. Jeho žaloba byla už několikrát odmítnuta, nyní by se jí měl zabývat Ústavní soud. „Nedávno však odpověděli, že mají hodně práce, že to zatím nemohou projednat,“ krčí rameny Schwarzer. „Nevím, přemýšlím, že v létě sbalím spacák a vyhlásím před budovou soudu stávku. Jinak s těmi pány nic nehne,“ má jasno.

Vazba za miliardy Schwarzerův příběh však není v českém prostředí ojedinělý. Zdlouhavé soudní pře musel absolvovat třeba kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu, než ho po bezmála třinácti letech uznala zdejší justice za nevinného. Uzunoglu strávil v polovině devadesátých let dva a půl roku ve vazbě, po Česku proto nyní chce 50 miliard korun.

Řádově miliony korun za nezákonnou vazbu bude vymáhat i někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová.

***

Chyba úřadů Miliony od státu * Na pochybení státních orgánů doplatila i někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová. V říjnu 2006 byla obviněna z přijímání úplatku a strávila asi měsíc ve vazbě. * V létě 2008 bylo její stíhání zastaveno. Jourová žádá od úřadů 3,5 milionu korun za ušlou mzdu a omluvu. Kromě toho připravuje i žalobu na nemajetkovou újmu, která půjde rovněž do milionů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!