Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chtěl jsem, aby mě vydali, řekl Rath. Výbor ho vyslyšel

Česko

  13:57aktualizováno  18:15
PRAHA - UVNITŘ VYJÁDŘENÍ DAVIDA RATHA. Členové mandátového a imunitního výboru podle očekávání jednohlasně doporučili, aby sněmovna vydala vazebně stíhaného poslance Davida Ratha k trestnímu stíhání. Ten je k tomu sám vyzval, podle něj je to jediný způsob, jak se očistit. Kauzy kolem něj jsou prý předvolební akcí ministra vnitra Jana Kubiceho. Sněmovna rozhodne o věci zřejmě ve středu.

"Je to Kubiceho předvolební akce," řekl Rath novinářům foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Jednání trvalo přes dvě hodiny, ihned po jeho skončení Rath zamířil zpět do vazební věznice v Litoměřicích, tentokrát bez pout na rukou. "Já jsem chtěl, aby mě vydali," stačil říci přihlížejícím novinářům, než jej eskorta odvedla.

Jeho advokát Roman Jelínek pak slova vysvětlil: "Pan doktor Rath ví, že veřejnost je již čtyři měsíce dezinformována. Bohužel i ze strany státních orgánů. A jediná možnost, jak to napravit, je, aby proběhlo řádné soudní řízení."

Rath se hájil z obvinění z pochybných zadávání krajských zakázek pro středočeské nemocnice. "Je to Kubiceho předvolební akce,“ vzkázal, když vcházel do jednací místnosti kolem novinářů. Poslance také varoval, že svůj případ "požene až do Štrasburku". Myslel tím, Evropský soud pro lidská práva. 

Členové výboru nicméně jednohlasně doporučili, aby sněmovna Ratha vydala a vyhověla tak žádosti policie o Rathovo vydání se týká údajného úplatkářství při pořizování vybavení pro některé středočeské nemocnice.

Podívejte se na podrobný přehled 'kauzy Rath':

Dolní komora parlamentu má o vydání rozhodovat na schůzi, která začne v úterý. K bodu se poslanci dostanou zřejmě ve středu. Do jednacího sálu Ratha doprovodí příslušníci Vězeňské služby v civilu. Podobně jako v červnu bude omezen přístup do sněmovních kuloárů.

Vyjádření Davida Ratha

Policie žádá o vydání MUDr. Davida Ratha k trestnímu stíhání v souvislosti s výběrovým řízením na vybavení tří středočeských nemocnic. Svoji žádost opřela o výpisy z údajných odposlechů, které má přitom k dispozici již od února a měla je tudíž v květnu, kdy žádala o prvé vydání. Tento postup vyvolává dojem záměrné manipulace.

MUDr. David Rath informoval členy výboru o tom, jak postoupilo vyšetřování kauzy Buštěhrad. Poslancům předložil následující dokumenty:

1. Znalecký posudek na projekt rekonstrukce Buštěhradského zámku, který konstatuje, že projekt nebyl předražen a odpovídá cenám obvyklým.
2. Výpovědi svědků, které dokazují, že projekt Buštěhradského zámku nebyl ještě schválen k financování z evropských peněz a čekala ho závěrečná kontrola, zda odpovídá obvyklým cenám. Z uvedených důkazů plyne, že žádná škoda nikomu nevznikla a ani v případě schválení vzniknout nemohla.

3. Výpovědi svědků, ze kterých vyplývá, že se David Rath nesnažil cenu projektu navýšit a nezasahoval do výběrového řízení na zhotovitele.

4. Výpovědi svědků, které dokazují, že výběrové řízení neprobíhalo losem, ale výběrem ze všech došlých nabídek a jediným kritériem hodnocení byla nejnižší cena. Kraj vybral nejvýhodnější nabídku.

Předloženými důkazy David Rath prokázal členům výboru, že tyto vyvrací obvinění vznesené policií v kauze Buštěhrad. Dále David Rath seznámil poslance s tím, co je mu známo o výběrových řízeních na vybavení tří nemocnic.

Nejprve označil fakt, že policie řeší své poznatky z února až nyní, za účelovou manipulaci. Policie nepředložila nic, co by jí nebylo známo již v únoru. Nabízí se logická otázka, proč s tím čekala až do teď a nepožádala o vydání v květnu spolu s Buštěhradem. Policie plýtvá prostředky i časem Sněmovny a manipuluje veřejným míněním, přičemž se snaží vytvořit dojem, že jde o něco nového.

K vlastním výběrovým řízením MUDr. David Rath uvedl:

1. Výběrová řízení neorganizoval kraj, ale nemocnice akciové společnosti.
2. Šlo o stovky položek k vybavení oddělení a specifikaci vytvořili lékaři a sestry těchto oddělení s vedením nemocnic a kraj do toho vůbec nezasahoval.
3. Šlo o otevřená výběrová řízení s jediným kritériem hodnocení, kterým byla nejnižší cena. Bylo vždy více zájemců a vybrána nejvýhodnější nabídka. Jde o nejtransparentnější typ výběrového řízení, který nejde manipulovat. Proti těmto výběrovým řízením nebyla podána stížnost a nikdo se neodvolal k ÚHOS.

Na závěr MUDr. Davida Rath sdělil poslancům, že v souvislosti s těmito výběrovými řízeními, ani žádnými jinými, nevzal žádné peníze.

Načasování druhého vydání budí vážné podezření, že Kubiceho policie opakuje to, co proběhlo v minulosti v souvislosti s Kubiceho zprávou – záměrné dávkování údajných kriminálních kauz před volbami. Současná akce vypadá zcela shodně a jde opět o zneužití policie k politickému boji.

Autoři: , , ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat