130 let
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MAFRA - František Vlček

Exkluzivně

Upozornil na plýtvání ve věznici. Úředníci mu dali za pravdu, šéf ho převelel o 374 km

Česko
  •   12:00
PRAHA - Chtěl od inspekce vědět, zdali jeho zaměstnavatel – Vazební věznice Olomouc neplýtvá penězi. Třeba tím, když si profesní školení řidiče nechal zaplatit ředitel či vedoucí lékař. Z generální inspekce ale dlouho nepřišla žádná odpověď, přestože podle ministerstva spravedlnosti byla jeho stížnost důvodná. Až po roce mu dorazilo krátké oznámení, že inspekce prověřuje podezření z podvodu. A vedení mezitím „aktivistu“ Jiřího Středu převelelo více než 300 kilometrů od bydliště.

Ten případ může být dalším střípkem v olomoucké kauze Vidkun. Ačkoli s ní přímo nesouvisí, může poskytnout vhled do fungování klientelistických vazeb policejních důstojníků a podnikatelů, které nyní prověřuje policie (více čtěte ZDE).

Kdo je Tomáš Uličný

  • Tomáš Uličný byl vedoucím olomoucké expozitury Generální inspekce bezpečnostních sborů. Zpočátku byl spojován s operací Vidkun, policie ho však po razii vyslechla jen jako svědka.
  • Podle informací serveru Lidovky.cz už Uličný pro GIBS v Olomouci nepracuje, mluvčí inspekce Radka Sandorová to ale potvrdit nechtěla. „Personální informace nekomentujeme,“ uvedla pouze.
  • Detektivové mají ale stále podezření, že klientelistické vazby mezi náměstkem olomoucké policie Karlem Kadlecem a podnikatelem Ivanem Kyselým, přítelem a obchodním partnerem Ivana Langera, museli minimálně někteří příslušníci olomoucké inspekce krýt.

Loni v květnu přistál na stole olomoucké expozitury Generální inspekce bezpečnostních sborů podnět zaměstnance tamní vazební věznice Jiřího Středy. Bývalý chartista a aktivista měl podezření, že ředitel věznice nechává zbytečně proplácet profesionální školení řidičů. Právě olomouckou inspekci vedl v té době Tomáš Uličný, který byl zpočátku s kauzou Vidkun spojován (viz box Kdo je Tomáš Uličný). Podle zdrojů serveru Lidovky.cz už však v jejím čele nestojí, oficiální místa ale k jeho odchodu mlčí.

Středa byl pozván na výslech, jenže poté se déle než rok nic nedělo. Až letos třetího prosince dostal stručné vyrozumění. „K provádění školení profesní způsobilosti byly dne 22.9.2015 zahájeny úkony trestního řízení pro důvodné podezření ze spáchání přečinu podvodu,“ napsal Jan Michel, vedoucí 18. oddělení inspekce v Ostravě. Vzápětí stručně upozornil, že prověřování si na konči října převzalo pracoviště Ostrava.

  • „GIBS v Olomouci pod Tomášem Uličným tuto prostou věc řešila téměř stejnou dobu, za kterou se orgánům činným v trestním řízení ve Zlíně podařilo vypořádat s metanolovou kauzou,“ myslí si aktivista Středa.

Proč šetření trvalo déle než rok a z jakého důvodu ho nakonec převzala jiná expozitura, ale Michel komentovat nechtěl a odkázal na tiskovou mluvčí. Jenže i oficiální místa ke konkrétnímu důvodu mlčí. „K dotazované věci v současné době nemám žádné informace vhodné ke zveřejnění,“ uvedla pouze mluvčí generální inspekce Radka Sandorová.

Řidič profesionál

Ale konkrétně: školení řidičů absolvují každý rok všichni zaměstnanci věznice, kteří služební vozidlo řídí byť jen příležitostně. Naopak řidiči profesionálové absolvují odbornější a náročnější školení a je určené pro ty, kteří vlastní oprávnění skupiny C a vyšší. A právě na to Středa upozorňoval: že profesní školení absolvují ti, kteří ho ve skutečnosti nepotřebují.

  • Vedoucí lékař Bohuslav Skála na dotaz, zdali a proč absolvoval školení profesionální řidiče: „Nemám oprávnění se k tomu vyjadřovat. Mám tu pacienta, na shledanou,“ uvedl pouze a zavěsil.
  • A věc nechtěl komentovat ani ředitel věznice Jiří Ruprecht. Odkázal na vyjádření tiskové mluvčí.
  • „Ředitel vazební věznice ani jeho zástupce zmíněná školení žádným způsobem neorganizuje ani neschvaluje. Tato školení jsou v každé věznici plně v dikci inspektora dopravy vazební věznice,“ uvedla mluvčí Markéta Doleželová s tím, že školení byla schválena ředitelstvím vězeňské služby. A protože prý naznají vyjádření ministerstva ani generálního ředitelství, nemohou se k věci dále vyjadřovat.

A za pravdu mu dala i kontrola z ministerstva spravedlnosti, které věc také prošetřovalo. Úředníci prošli dokumenty od roku 2009 až do současnosti a zjistili, že zmíněné školení v letech 2013 a 2014 absolvoval například i ředitel věznice Jiří Ruprecht, jeho zástupce či vedoucí lékař.

„Na seznamech účastníků byly osoby, které profesní školení ke své pracovní pozici rozhodně absolvovat nemusely (minimálně ředitel, jeho zástupce a vedoucí lékař), a v letech 2013 a 2014 profesní školení řidičů nemuselo proběhnout vůbec,“ konstatoval nakonec Jiří Vorálek, vedoucí oddělení stížností a kontroly odboru vězeňství, probace a mediace, jehož dopis má server Lidovky.cz k dispozici.

Ministerstvo tak dospělo k jinému závěru než inspekce Generálního ředitelství Vězeňské služby. Tedy dalšího úřadu, který věc šetřil. Ale k čemu konkrétně kontroloři dospěli, k tomu mluvčí Robert Blanda opět mlčí. „Okolnosti, za kterých se uvedeného školení v letech zúčastnili vedoucí pracovníci Vazební věznice Olomouc, jsou prošetřovány GIBS a ke stavu šetření nelze podat bližší informace,“ zahalil se obvyklou frází. Identická odpověď dorazila prakticky na všechny další dotazy.

Nepřesvědčivé, řeklo ministerstvo

Více lze ovšem vyčíst z dokumentu ministerstva spravedlnosti, kde stojí, že ředitel věznice vysvětlil své profesní školení tím, že bylo třeba zabezpečit ukázky činností vězeňské služby na Dnech NATO.

S tímto argumentem se ale ministerská kontrola nespokojila. „Takové vysvětlení považujeme za nepřesvědčivé,“ dodal vedoucí rezortního odboru stížností Vorálek. S odkazem na pracovní strukturu věznice je podle jeho názoru vězeňská služba schopna zajistit ukázky na Dnech NATO prostřednictvím profesionálních řidičů.

„Stížnost je v této části důvodná,“ uzavřel s tím, že závěry kontroly posílá generálnímu řediteli Vězeňské služby. Ta ale zatím žádná opatření nepřijala, a to kvůli stále probíhajícímu šetření ze strany generální inspekce.

Kdo je Jiří Středa

  • Aktivista, v roce 1978 podepsal Chartu 77. O čtyři roky později odjel do Francie, pobýval i v Kanadě. Působil na charitativních misích v Kosovu nebo Čečensku. Do České republiky se vrátil v roce 2004.

Středa byl každopádně nedávno převelen z Olomouce do Drahonic, aby hlídal zařízení pro uprchlíky. Podle jeho názoru se ho chce vedení věznice zbavit. „Do Drahonic na dva měsíce v lednu a únoru se nikomu nechce hlavně proto, že jsou od Olomouce vzdálené 374 km. Když vybrali mě, nikoho z kolegů to ani nepřekvapilo. Již měsíce předtím to v žertu a s jistotou předpovídali,“ říká Středa. „Po tom všem se to jinak než pomsta vnímat nedá,“ dodal.

Ostatně na podivné poměry v Olomouci upozorňoval již dlouho před zásahem v souvislosti s kauzou Vidkun. „V olomouckém mikrokosmu se podněty na politiky a na ně napojené podnikatele a vedení bezpečnostních sborů seriózně neprověřovaly. Olomoucká ‚elita‘ si tu vybudovala svou nedotknutelnost,“ uzavřel Středa.

Autor: Hana Mazancová
  • Vybrali jsme pro Vás