Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vážil 45 kilo. Násilí nepřežil

Česko

REKONSTRUKCE

Policejní násilí - Vietnamec rušil obyvatele domu, po zadržení jej policista zřejmě ubil k smrti

Policie ho zatkne, dvakrát k němu přivolá lékaře.

Třiačtyřicetiletý Vietnamec i přesto umírá. Policejní inspekce vyšetřuje, zda kvůli policejní brutalitě.

BRNO Dům s oranžovou fasádou v brněnské čtvrti nechvalně proslulé vysokou kriminalitou, velkým počtem Romů, ale i centrem drogových obchodů, se 4. ledna krátce před polednem objevuje v zájmu policie.

Míří do něj jednotka, kterou tvoří „ostří hoši“ vysílaní na ty nejtěžší případy. I přesto jde o rutinní zásah. V bytě v prvním patře ale nikoho nezastihnou. Na základě volání obyvatelů domu v Körnerově ulici se na místo vracejí ve večerních hodinách. Stížnosti směřují na hluk. Prý upozorňují na člověka s abstinenčními příznaky, který dělá „bordel a cirkus“.

Po příjezdu jednotky se ale informace obyvatel domu a policistů rozcházejí. Jedna verze počítá s potyčkou čtyřiatřicetiletého Hoang Son Lama se samotnými obyvateli domu, druhá s rázným a brutálním zásahem tříčlenné hlídky vůči muži, který údajně vážil pouhých pětačtyřicet kilogramů. Každý ze zasahujících policistů má dlouholetou praxi a prošel řadou náročných zásahů - proti drobnému cizinci společně tvoří značnou početní, váhovou i výškovou přesilu.

Vietnamce před osmou večerní předávají kolegům na nedalekou policejní stanici v Příční ulici. Další hlídka nadále setrvá na místě a hledá drogy. Zasahující policisté nehlásí, že by byli nuceni použít donucovacích prostředků, což je jejich povinnost. Státní zástupce se zadržením Vietnamce a jeho umístěním do cely předběžného zadržení souhlasí. Výslech ale není možný údajně proto, že muž vykazuje známky požití alkoholu nebo drog. Právě proto přijíždí na místo rychlá záchranná služba. Lékař po vyšetření neshledává důvody, proč by zadržený nemohl zůstat v cele.

Obyvatele domu ovládl strach O několik hodin později se ale situace mění. Policisté opětovně volají záchranáře s tím, že zadržený si stěžuje na slabost. Lékař nachází Vietnamce v kritickém stavu, není schopný odhadnout příčinu potíží a okamžitě rozhoduje o převozu do nemocnice. Už za jízdy Son Lam kolabuje a zdravotníci zahajují resuscitaci. Obnovit životní funkce se však nedaří ani lékařům na urgentním příjmu nemocnice u sv. Anny. Konstatují smrt. Pitva později prokáže vnitřní zranění - natrženou slezinu a zlomená žebra.

Obyvatelé pavlačového domu mluvit nechtějí. Zmiňují strach. Naopak Vietnamci žijící pod bytem, kde došlo k incidentu, s širokým úsměvem tvrdí, že o kauze nic nevědí. K zastižení není v neděli správkyně, která byla zásahu přítomna a je přesvědčena o tom, že ze strany policistů došlo k násilí. O policejní brutalitě jsou později přesvědčeni vyšetřovatelé Inspekce Policie ČR i státní zástupce. Jaké shromáždili důkazy, ale prozradit nechtějí. Obvinění za ublížení na zdraví čelí třicetiletý policista, jeho o rok mladší kolegové, kteří bití zřejmě nezabránili, stihlo obvinění pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Všechny tři náměstek ředitele jihomoravské policie zprošťuje služby. Soudce shledává, že útočníka není třeba držet ve vazbě. Ten proto míří na svobodu.

Co se stalo v Bronxu? Takzvaný brněnský Bronx je ohraničený ulicemi Cejl a Francouzská (patří tam tedy i ulice Bratislavská a Körnerova, kde došlo k zásahu policie). Tato část Brna se vyznačuje vysokou kriminalitou. Je tam vysoká koncentrace heren. Žije zde velké množství národnostních menšin a cizinců. Körnerova ulice: 4. ledna kolem 11. hodiny - první výjezd hlídky, policisté nikoho nezadrželi 4. ledna kolem 19. hodiny - druhý výjezd hlídky pohotovostního a eskortního oddělení, na základě stížností občanů na hluk, který prý způsoboval Vietnamec údajně závislý na drogách. Zatčení údajně proběhlo bez užití donucovacích prostředků. Příční ulice 4. ledna kolem 20. hodiny - Vietnamec převezen na policejní služebnu v Příční ulici. Kvůli jeho stavu (v souvislosti s drogami) ho vyšetřil lékař rychlé záchranné služby. Neshledal důvod, proč by zadržený nemohl setrvat v cele. 5. ledna 2009 - krátce po půlnoci vyjíždí do cely záchranka znovu, zadržený muž si stěžuje na slabost, kolabuje. Sanitka muže odváží do Fakultní nemocnice u sv. Anny. Za jízdy probíhala resuscitace, ani na urgentním příjmu se ale pacienta nepodařilo oživit. Měl zlomená žebra, natrženou slezinu, jeho tělo jevilo známky úderů pěstí.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...