Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vážím si spolupráce s Izraelem, nesmírně si cením jeho odvahy, říká prezident Miloš Zeman

Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman na schůzce v Jeruzalémě v roce 2018 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman na schůzce v Jeruzalémě v roce 2018 | foto: Kancelář prezidenta ČR

Praha Jako prezident budu vždy podporovat, aby spolupráce České republiky s židovským státem na všech úrovních pokračovala, řekl v rozhovoru pro páteční mimořádnou přílohu Lidových novin Česká republika + Izrael prezident Miloš Zeman.

LN: Jste znám jako pevný přítel Izraele. Jak se tento váš vztah utvářel?
Studiem historie. Nesmírně jsem si vážil a vážím židovského národa, nejenom jeho utrpení, ale také jeho odvahy. Heslo „již nikdy jako ovce“ mě inspirovalo a války, které Izrael vedl a které vyhrál, byly důkazem statečnosti tohoto národa. A právě proto jsem židovský národ vždy obdivoval a obdivuji.

LN: Při své poslední návštěvě Jeruzaléma jste Izrael označil za svou druhou vlast. Čím je vám blízká dnešní izraelská společnost?
Uvědomte si, že v řadě oblastí lidského života, ať je to věda, politika, umění, nebo byznys, jsou Židé výraznými osobnostmi, a právě proto jsou předmětem závisti osobností nevýrazných. Myslím si, že všichni bychom měli stát na straně těch, kdo něco v životě dokázali.

LN: Sdílejí Češi a Izraelci v něčem společný osud?
Samozřejmě. Jestliže Židé byli v Evropě téměř vyhlazeni, pak Čechy čekalo to samé v případě výhry nacistického Německa ve válce.

LN: Je současná světová krize kolem pandemie covidu-19 příležitostí pro prohlubování česko-izraelské spolupráce?
Ty příležitosti by měly být trvalé bez ohledu na to, zda je, či není epidemie. Vážím si spolupráce s Izraelem. Jako prezident budu vždy podporovat, aby na všech úrovních tato spolupráce pokračovala. Abych byl konkrétní, chci přesvědčit ministra obrany, abychom koupili od Izraele drony, protože právě Izrael je schopen, jak jsem se sám přesvědčil, kvalitní drony vyrábět. Navíc některé mají vrtule české výroby.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!