Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vážím si spolupráce s Izraelem, nesmírně si cením jeho odvahy, říká prezident Miloš Zeman

Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman na schůzce v Jeruzalémě v roce 2018 foto: Kancelář prezidenta ČR

Rozhovor
Praha - Jako prezident budu vždy podporovat, aby spolupráce České republiky s židovským státem na všech úrovních pokračovala, řekl v rozhovoru pro páteční mimořádnou přílohu Lidových novin Česká republika + Izrael prezident Miloš Zeman.
  5:00

LN: Jste znám jako pevný přítel Izraele. Jak se tento váš vztah utvářel?
Studiem historie. Nesmírně jsem si vážil a vážím židovského národa, nejenom jeho utrpení, ale také jeho odvahy. Heslo „již nikdy jako ovce“ mě inspirovalo a války, které Izrael vedl a které vyhrál, byly důkazem statečnosti tohoto národa. A právě proto jsem židovský národ vždy obdivoval a obdivuji.

LN: Při své poslední návštěvě Jeruzaléma jste Izrael označil za svou druhou vlast. Čím je vám blízká dnešní izraelská společnost?
Uvědomte si, že v řadě oblastí lidského života, ať je to věda, politika, umění, nebo byznys, jsou Židé výraznými osobnostmi, a právě proto jsou předmětem závisti osobností nevýrazných. Myslím si, že všichni bychom měli stát na straně těch, kdo něco v životě dokázali.

LN: Sdílejí Češi a Izraelci v něčem společný osud?
Samozřejmě. Jestliže Židé byli v Evropě téměř vyhlazeni, pak Čechy čekalo to samé v případě výhry nacistického Německa ve válce.

LN: Je současná světová krize kolem pandemie covidu-19 příležitostí pro prohlubování česko-izraelské spolupráce?
Ty příležitosti by měly být trvalé bez ohledu na to, zda je, či není epidemie. Vážím si spolupráce s Izraelem. Jako prezident budu vždy podporovat, aby na všech úrovních tato spolupráce pokračovala. Abych byl konkrétní, chci přesvědčit ministra obrany, abychom koupili od Izraele drony, protože právě Izrael je schopen, jak jsem se sám přesvědčil, kvalitní drony vyrábět. Navíc některé mají vrtule české výroby.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat