Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Včelstva v Česku hromadně hynou

Česko

  7:33
PRAHA - Včelaři v České republice bijí na poplach. V letošním roce totiž rapidně ubývají včelstva ve všech regionech. Na mnoha místech už včely zmizely úplně. „Lokalit, kde opravdu náhle ubývá včel, je opravdu hodně. Je to prakticky po celé republice,“ říká Vladimír Lněnička z ústředního výboru Českého svazu včelařů.

Včely foto: Reprofoto

Například v okrese Domažlice ubylo od letošního září přes 400 včelstev, což je přibližně 80 procent. Za hromadným vymíráním včelstev je onemocnění známé jako varoáza. Minulá velmi mírná zima vytvořila dobré podmínky pro přemnožení cizopasného roztoče Varroa destructor, který napadá evropské včely od sedmdesátých let minulého století.

Odborníci se obávají především nadcházející zimy, kdy včelstva oslabená nemocí mohou dále vymírat. „Napadení včel tímto roztočem může způsobit další velký problém. Tím je oslabení včelstev, a to je činí daleko více náchylnými k dalším, třeba virovým onemocněním,“ soudí Lněnička.

Vláda poskytla miliony
Vláda tento týden schválila dotaci 171 miliónů korun pro včelaře na příští tři roky. Dotace je určena hlavně právě na boj proti varoáze. Z těchto peněz mají včelaři také obnovit včelstva, kterých ubývá, a hradit náklady na rozbory medu.

„Dotaci jsme poskytli přesně podle vodítek Evropské unie. Peníze půjdou fakticky na obnovu včelstev, na boj proti varoáze a na kočování. To znamená na přistavování včelstev k jednotlivým polím,“ říká ministr zemědělství Petr Gandalovič. Právě jeho ministetrstvo bude dohlížet na správné rozdělení peněz jednotlivým včelařům. Distribuovat finance má Český včelařský svaz.

Ten však s určením dotace od ministerstva úplně nesouhlasí. Tvrdí, že není přímo určená na obnovu včelstev. „Tato dotace není určena na obnovu včelstev, ale spíše na zlepšení podmínek pro produkci a marketing medu. Tato dotace je spíše zaměřená na pomoc malým včelařům na nákup potřebného vybavení,“ říká Lněnička.

Varroa destructor
Roztoč, který cizopasí na včelách a především na jejich plodu, není původní druh. Dorazil k nám z Asie, kde byly včely vůči němu rezistentní a dokázaly se mu úspěšně bránit. To však ty Evropské neumí. „Dalo by se říct, že rozšíření tohoto roztoče bylo způsobeno působením člověka na přírodu. Tento roztoč byl původním parazitem na indických včelách, které se proti němu bránily svým způsobem života a i díky rojení se s tímto parazitem uměly vypořádat,“ míní Lněnička. Do Česka se tento cizopasník dostal z jižní Asie v 70. letech a jeho populace od té doby narůstá, i když se tomu čeští včelaři brání. Česká republika je dokonce ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie v boji proti varoáze velmi úspěšná.


Další podrobnosti
si přečtěte v pátečním vydání deníku


 

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat