5. dubna 2019 19:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve čtvrtek hořelo na 216 místech v ČR. Počet překonal i rekord z tropických let

Přehlídky na Evropské se zúčastnili i hasiči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přehlídky na Evropské se zúčastnili i hasiči. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Hasiči zaznamenali ve čtvrtek v Česku 216 požárů. Tento počet překonal i rekordy extrémně horkého a suchého léta v letech 2015 a 2018. Důvodem výrazného nárůstu požárů je lidská nedbalost při pálení biologického odpadu nebo při rozdělávání ohňů v přírodě. Na webu o tom v pátek informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) Nicole Zaoralová.

Rekordem loňského roku bylo 143 požárů ze 31. července. V roce 2015 to bylo 201 požárů ze 14. srpna. V současné době se objevují požáry především v přírodě. „Tomu všemu napomáhá sucho a silný vítr, který snadno oheň rozfouká. Jen během včerejšího dne (ve čtvrtek) bylo takových požárů 129,“ uvedla mluvčí.

Přestože čtvrteční počet požárů byl rekordní, celková vzniklá škoda byla pouze necelých 2,9 milionu korun. Například loni byla průměrná denní škoda při požárech 7,9 milionu korun.

Požárů v přírodě v Česku přibývá již několik dní. Od soboty do čtvrtka jich hasiči zaznamenali 366. Celkový počet požárů se pak za šest dní vyšplhal na 693, což je v průměru více než 115 požárů na den. Dlouhodobý denní průměr přitom je 49.

Lesní porost ve středu hořel třeba mezi Rudimovem a Pitínem na Zlínsku. Zasahovalo více než sto hasičů, několik hodin pomáhal s hašením vrtulník. Zásah komplikoval členitý terén a silný vítr. Požár hasiči dostali pod kontrolu přibližně po čtyřech hodinách. „Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla odhadnuta na 500.000 Kč,“ doplnila mluvčí.

Vrtulník ve středu hasil také požár v nepřístupném terénu u Horního Žlebu na Děčínsku. Lesní hrabanka hořela u Zlatých Hor na Jesenicku.

„Vzhledem k tomu, že máme před sebou víkend, kdy se předpokládají jarní úklidy zahrady, důrazně varujeme, že vypalování trávy je v České republice zakázáno hned třemi zákony,“ dodala mluvčí.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.