Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve čtvrtek přibylo v Česku nejvíce případů covidu-19 za posledních šest dní, v pátek zatím 70 nově nakažených

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Ve čtvrtek přibylo v Česku 137 případů nákazy novým typem koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek za posledních šest dnů. V pátek zatím laboratoře zjistily 70 nakažených. Aktuálně se s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem, potýká 4599 lidí. V pátek přibyly tři oběti této choroby, dosud v Česku zemřelo 358 lidí s covidem-19. V Praze hygienici objevili za poslední týden 83 případů koronaviru. Předchozí týdenní přírůstek byl 69. Dosud se nakazilo 2575 lidí, 1865 se vyléčilo.

Od března bylo zaznamenáno 13 682 potvrzených případů nákazy, vyléčilo se už 8725 lidí s covidem-19. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Většina nakažených prodělá nemoc bez vážnějších příznaků. V nemocnicích se s covidem-19 léčí v současnosti 145 lidí a ve vážném stavu je 22 z nich. Laboratoře od března provedly více než 614 000 testů. Ve čtvrtek bylo testů - včetně opakovaných u jednoho člověka - 3655. Podíl zjištěných případů nákazy na počtu testů dosáhl 3,75 procenta. Ve středu to bylo 3,56 procenta a v úterý 2,45 procenta.

Aktuální počet nemocných v Praze klesl k šesti stovkám. Metropole sice aktuálně nepatří mezi ohniska nákazy koronavirem, nadále jsou tam ale povinné roušky v metru a při hromadných akcích nad 100 lidí ve vnitřních prostorech. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek uvedl, že situace v Praze je „víceméně konstantní“. Praha určitě není z hlediska koronaviru klidný region, ale nevytváří se zde výrazná ohniska a situace zde neeskaluje, řekl.

A byť i mytí rukou před jídlem patří k základním skautským pravidlům, také na...
Tramvajová zastávka Nová Karolína v centru Ostravy kolem 19.00 hod. V...

Ve srovnání městských částí statistiku nakažených dlouhodobě vede Praha 4, kde se dosud prokázalo 670 případů. Následuje Praha 10 s 365 infikovanými a Praha 5 s 322 případy. Ve čtvrté městské části je také nejvíc aktuálně nemocných, celkem 342. V Praze 5 je nyní 101 nemocných, v dalších městských částech je to méně než sto lidí. Nejvíce covid-19 zasáhl Prahu 1, kde je 278 případů na 100 000 obyvatel. V celoměstském přepočtu připadá podle hygieniků přibližně 197 nakažených na 100 000 obyvatel.

Polští pendleři v karanténě

Osm nakažených zaměstnanců covidem-19 má k pátečnímu dni společnost KES - kabelové a elektrické systémy z Vratimova u Ostravy, která vyrábí kabelové svazky pro automobilový průmysl. Koronavirem se nakazili zaměstnanci pocházející z Polska. V současné době pokračuje ve firmě výroba podle plánu, i když s mírně sníženou kapacitou. Společnost o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.

Do karantény muselo nastoupit nejen osm pozitivně testovaných zaměstnanců z Polska, ale i dalších 112 pendlerů, kteří dojíždějí z blízkého okolí. Společnost zaměstnává 1200 lidí. „Jednali jsme okamžitě a odeslali do karantény jak pozitivně testované pracovníky, tak i osoby s nimiž byli v kontaktu. Prvotním cílem všech opatření je ochrana zdraví našich zaměstnanců a zabránění šíření koronaviru,“ uvedl generální ředitel společnosti KES Martin Svozil.

Testy na koronavirus se ve společnosti konají každých deset dní a v posledních několika dnech bylo testováno 250 zaměstnanců z Polska, osm jich bylo pozitivních. Jde o osoby, které cestují každý den přes hranice v autobusech přepravujících 25 osob. „Naším prvořadým cílem je udržovat provoz, abychom mohli včas plnit závazky vůči našim zákazníkům a zajistili dostatek výrobních kapacit,“ uvedl Svozil.

Zpřísnění v Moravskoslezském kraji

Nákaza se nyní šíří zejména v Moravskoslezském kraji. Přibývá tam ohnisek nákazy. Nemoc covid-19 se objevila například v Městské nemocnici Ostrava, na dětském táboře ve Štramberku nebo v různých podnicích na Ostravsku, Novojičínsku i Frýdecko-Místecku. Koronavirus se navíc přesouvá do rizikové skupiny lidí starších 65 let. Hygienici proto v pátek rozšířili omezení platná na Karvinsku na celý kraj.

Na Karvinsku bylo za uplynulých sedm dní zaznamenáno zhruba 55 nových případů nemoci v přepočtu na 100 000 obyvatel. Následuje Frýdecko-Místecko s téměř 29 nově nakaženými na 100 000 obyvatel a Mělnicko s více než 19 případy nákazy na 100 000 obyvatel. Ohnisko se tam objevilo v Čečelicích, kde se v pátek počet nakažených zvýšil o čtyři na 14.

Mimořádná opatření v pátek hygienici naopak zmírnili na Kutnohorsku. Ohnisko tam bylo v Církvici, nárůst počtu nakažených je ale už minimální. Za uplynulý týden bylo v regionu zhruba osm nakažených na 100 000 obyvatel.

Hůře je na to Uherskohradišťsko s 15 nakaženými na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Nemocnice v Uherském Hradišti uzavřela ve středu jednotku intenzivní péče (JIP) a zastavila příjem pacientů na JIP. Testy dosud prokázaly covid-19 u deseti zaměstnanců nemocnice a jednoho z pacientů hospitalizovaných na pooperační JIP.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, kde bylo od vypuknutí epidemie potvrzeno 3925 případů covidu-19. V Praze bylo zaznamenáno 2730 případů a ve Středočeském kraji 1391. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 217 nemocných. S covidem-19 zemřelo nejvíc lidí v Praze a nejméně ve Zlínském kraji.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...