Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve čtvrtek přibylo opět přes 350 nakažených, tento týden už se jedná o více než 1600 případů

Covid 19

  8:04aktualizováno  18:44
PRAHA - Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku ve čtvrtek potřetí v řadě přesáhl 350 případů. Dalších 291 potvrzených případů zatím testy potvrdily v pátek. V tomto týdnu odhalily laboratoře přes 1600 nakažených. Čtyři z pěti nejvyšších denních přírůstků od začátku epidemie navíc bylo v uplynulých sedmi dnech. V ČR je od března 23 582 potvrzených případů covidu-19. Vyléčilo se téměř 17 500 lidí, obětí je 419. Aktuálně nemocných tak je 5716. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Odběrové místo na covid-19.

Odběrové místo na covid-19. foto: ČTK

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. S koronavirem bylo podle posledních údajů k úterku hospitalizováno 139 lidí, nejvíc od 13. května. V těžkém stavu bylo 32 pacientů, rovněž nejvyšší počet za víc než čtvrt roku.

Nejhorší situace za uplynulých sedm dní je v Praze, kde připadá na 100 000 obyvatel více než 41 nakažených. Následují okresy Hodonín a Příbram, které vykazují shodně téměř 36 nakažených na 100 000 obyvatel. Jediným regionem Česka, kde v posledních sedmi dnech nezaznamenali žádný případ koronaviru, je Znojemsko.

Server ministerstva se v noci potýkal s technickými problémy. Aktualizace dat se proto neuskutečnila hodinu po půlnoci, jak bývá běžné, ale až ráno po sedmé hodině.

Hygienici dnes zařadili hlavní město do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se ale zatím nezavádějí zpřísněná bezpečnostní opatření jako omezení otevírací doby restaurací a barů. Do zeleného, prvního stupně rizika, nově patří okresy Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno-město. V ostatních okresech je podle hygieniků riziko nákazy zanedbatelné.

V ČR ve středu přibylo 399 nakažených, jde o druhý nejvyšší nárůst. Aktuálně je 5561 nemocných

V posledních dnech rostl podíl nově zaznamenaných případů nákazy na celkovém počtu provedených testů. V pondělí činil zhruba 3,5 procenta, v úterý 4,2 procenta a ve středu 4,5 procenta. Ve čtvrtek se podíl pozitivních testů vrátil ke čtyřem procentům.

Zářijový návrat dětí a studentů do škol a lidí z dovolených by mohl podle epidemiologů situaci s koronavirem zhoršit. Od září proto bude povinné zakrývání nosu a úst v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků a u říjnových krajských a senátních voleb.

Autor:

Mohlo by vás zajímat