Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další covidový rekord. Ve čtvrtek přibylo v Česku 1382 nakažených, maximum překonáno o více než 200 případů

Praha, 10.09.20 COVID-19, Václavské náměstí, odběrové místo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha, 10.09.20 COVID-19, Václavské náměstí, odběrové místo | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Nárůst potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl podruhé v tomto týdnu rekordní hodnoty. Ve čtvrtek přibylo 1382 nakažených, úterní rekord byl překonán o více než 200 případů. V pátek k 18:00 přibylo 908 nakažených, což překonalo všechny dřívější nárůsty k večeru. Je to více, než bývalo od březnového začátku epidemie až do 8. září případů za celý den, a skoro o dvě stovky více než za stejnou dobu ve čtvrtek.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Prudce v poslední době přibylo lidí aktuálně trpících covidem-19 i nemocných, kteří po nákaze koronavirem skončili v nemocnici.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 33 322 nakažených. Zhruba dvě třetiny z nich se z nemoci vyléčily a 450 lidí s covidem-19 zemřelo.

V poslední době prudce vzrostlo množství lidí aktuálně trpících covidem-19. Jen od začátku září se už zdvojnásobilo na nynějších téměř 12 000 nemocných, což je nejvyšší počet od začátku epidemie. Výrazně přibývá i hospitalizovaných, jejichž počet podle posledních údajů ke čtvrtku stoupl od začátku září o polovinu na 264. Množství hospitalizovaných ve vážném stavu vzrostlo od 1. září téměř o dvě třetiny na 65. Více lidí s covidem-19 bylo v nemocnicích naposledy na konci dubna.

Množství provedených testů na koronavirus se v posledních třech dnech drželo nad 15 000, což byly nejvyšší počty od začátku epidemie v Česku. Vysoký je ale také podíl potvrzených případů nákazy na počtu testů, který ve čtvrtek dosáhl 9,1 procenta. Je to stejné číslo jako v neděli, kdy se podíl pozitivních testů dostal na nejvyšší úroveň od konce června.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není zatím za zhoršením situace návrat dětí do škol. Děti do 15 let tvoří podle něj sedm procent nakažených. Z celkového počtu nakažených je podle údajů krajských hygienických stanic nejvíce lidí ve věku 25 až 34 let, tvoří skoro pětinu. Podobný podíl představují nakažení ve věku 45 až 54 let a věková kategorie 35 až 44 let.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel má okres Plzeň-jih, a to zhruba 145 případů. Následuje Pelhřimovsko se 125 případy v přepočtu na obyvatele za uplynulý týden a Praha se 120. 

Ministerstvo zdravotnictví v pátek aktualizovalo tzv. semafor, který na mapě zobrazuje riziko nákazy novým typem koronaviru v jednotlivých regionech. V druhém oranžovém stupni jsou nově vedle Prahy okresy Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. V těchto pěti okresech bude od pondělí 14. září podobně jako nyní v hlavním městě omezena otevírací doba stravovacích zařízení. Restaurace a bary budou muset mít každý den zavřeno mezi půlnocí a 06:00. Omezení provozu se bude týkat i všech ostatních středočeských okresů, i když jsou v mapě zelené, informovala mluvčí tamních hygieniků Dana Šalamunová.

Do zeleného stupně pohotovosti, který značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, se nově posunuly regiony napříč zemí s výjimkou slezských. Místo dosavadních deseti je takových oblastí 40.

Od čtvrtka je kvůli zhoršené epidemické situaci povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé zemi. Už od začátku září platila povinnost chránit si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Nakažených v Praze opět přibývá rychleji

Nárůst potvrzených případů koronaviru v Praze po dvoudenním zpomalení znovu zrychlil. Laboratoře za posledních 24 hodin odhalily rekordních 275 nakažených. O více než 50 případů tak bylo překonáno dosavadní úterní maximum. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od začátku epidemie se v Praze nakazilo 6878 lidí, vyléčilo se jich 4653, obětí je 114.

Denní nárůsty nakažených v metropoli tento týden poprvé překonaly hranici 200 případů, a to hned třikrát. Devětkrát v řadě pak neklesly pod stovku.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví připadá v Praze za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel téměř 120 nakažených. Hůře na tom jsou pouze okresy Plzeň-jih a Pelhřimov.

Přírůstky nakažených po celém Česku se promítly do semaforu, který určuje míru rizika nákazy. Ve druhém oranžovém stupni rizika je nově spolu s Prahou dalších pět okresů, zelený stupeň pohotovosti platí podle ministerstva zdravotnictví ve 40 okresech místo dosavadních deseti.

Přes vysoký nárůst nakažených zaznamenávají v posledních dnech nemocnice v Praze jen mírný nárůst počtu pacientů s koronavirem. Většina z nich pro covidové pacienty vyčlenila lůžka. Pacienty s těžkým průběhem zatím počítají v jednotkách a část lůžek mají stále volnou.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...