Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
8. října 2013 19:30, aktualizováno  20:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Financování kampaně: chyboval Zeman, Fischer i všichni ostatní

Prezidentská superdebata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentská superdebata | foto: MAFRA: DAN MATERNA

PRAHA Zákonná pravidla financování volební kampaně zcela nedodržel žádný z devíti kandidátů na prezidenta, uvedl senátní mandátový a imunitní výbor.

Prohřešky ale nebyly zásadní, řekl novinářům předseda výboru Jiří Oberfalzer (ODS). Podle něj se však audit nezabýval možným financováním mimo transparentní účet, ale pouze údaji, které obdržel od kandidátů. Prezidentským adeptům, ačkoli chybovali, nehrozí žádný postih, neboť zákon nic takového nepředpokládá.

ČTĚTE TAKÉ:

Kandidáti chybovali například v tom, že transparentní účet pro financování kampaně neuzavřeli dnem vyhlášení volebních výsledků. Platilo to zejména pro prezidenta Miloše Zemana a současného ministra financí Jana Fischera, kteří ještě dlouho po volbách spláceli své závazky a přijímali příspěvky na své volební účty. (Psali jsem o Fischerových dluzích: více ZDE) Oberfalzer ale upozornil na to, že v této záležitosti porušili zákon všichni kandidáti. Ustanovení označil za nepraktické.

Na volebních účtech všech kandidátů se objevovaly podle závěru výboru neidentifikované dary, a to třeba i od nich samotných. Zákon totiž předpokládá i uvedení data narození a bydliště donátora. Karel Schwarzenberg, Fischer, Taťána Fischerová a Zuzana Roithová chybovali podle výboru v identifikaci původu nepeněžitých darů.

Fischer a Franz měli dva účty. Zákon počítal s jedním

Žádný z adeptů na Hrad nezveřejnil na webu veškeré účetnictví shodné s podklady pro senátní výbor. Fischer a Vladimír Franz měli dva volební účty, zákon ale předpokládá jen jeden. Kandidáti věsměs měli také formální problémy s převáděním nevyužitých peněz na veřejně prospěšné účely.

Prezidentská superdebata - Jan Fischer

Prezidentská superdebata - Jan Fischer

Jen čtyři kandidáti - Jana Bobošíková, Franz, Roithová a Schwarzenberg - vedli účetnictví zcela podle příslušného zákona, Fischerová splnila podmínku s výhradami. V případě Jiřího Dienstbiera, Fischera, Přemysla Sobotky a Zemana to podle výboru nebylo možné plně ověřit.

Auditor ani výbor nemohli ověřit ani to, zda veškeré výdaje na kampaň byly hrazeny výhradně z volebních účtů. "Pokud by někdo očekával, že odhalíme nějaké nepravosti, které běžely mimo oficiální transparentní účet, tak to samozřejmě není v silách auditora ani mandátového a imunitního výboru," řekl Oberfalzer.

Jen Fischerová a Roithová prokazatelně použily peníze z volebního účtu výhradně na kampaň. U zbylých kandidátů to nebylo možné ověřit.

Oberfalzer: Nešlo o zásadní prohřešky

"Nelze říci, že bychom identifikovali u kteréhokoli z kandidátů nějaké zásadní prohřešky, zásadní provinění vůči zákonu. Šlo vesměs o věci v zásadě bagatelní nebo ryze formální," zdůraznil Oberfalzer. Podle něho lze říci, že věcně byly kampaně férové.

Kandidáti podle Oberfalzera měli často problém porozumět tomu, co jim zákon ukládá. Výbor kvůli tomu doporučil zákon vyjasnit.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.