Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ve firmách a školách končí povinnost pravidelného testování, Vojtěch chce kontrolovat návraty z dovolené

Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním, zaměstnanci mají povinnost se mu podrobit. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Firmám i živnostníkům ve středu končí plošná povinnost pravidelného testování. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce vládě ale navrhnout, aby lidé po návratu z dovolené předložili zaměstnavateli negativní test na koronavirus. Podstupovat testy nebude nadále nutné ani ve školách, což se může týkat například letních termínů zkoušek na univerzitách.
  7:19

Povinnost testování jednou týdně vláda zavedla postupně. Jako první musely v březnu začít podniky nad 250 zaměstnanců. Postupně kabinet opatření rozšířil na menší firmy, úřady, školy, neziskové organizace i živnostníky. Testům se nemuseli podrobovat lidé pracující z domova, očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

Firmy, které testovaly pracovníky pomocí samoodběrových testovacích sad, udělaly podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR od začátku povinného testování asi 15 milionů testů. Pojišťovny náklady na tuto část testování v podnicích vyčíslily zatím na miliardu korun. Firmy mohou zpětně až do konce července z veřejného zdravotního pojištění žádat o příspěvek na test, který činí 60 korun. Maximálně si mohou nárokovat dotaci na čtyři testy na zaměstnance měsíčně.

Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo...
Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března.

Nejvyšší správní soud v pondělí dvěma rozsudky zrušil některé články mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví týkající se testování. Ukládaly povinnost testovat na covid-19 pracovníky firem do deseti zaměstnanců a osoby samostatně výdělečně činné. Resort podle soudu dostatečně nařízení nezdůvodnil.

Vzhledem k šíření koronavirové varianty delta Vojtěch bude na čtvrtečním mimořádném jednání vlády požadovat schválení návrhu, aby lidé vracející se z veškerých dovolených museli před návratem do práce podstoupit test na covid-19. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové by se opatření mělo pravděpodobně týkat i návratu z pobytů v tuzemsku. V současné době se musejí lidé nechat otestovat při návratu z vybraných zahraničních destinací. Testy při návratu z dovolených by podle Vojtěchova návrhu měly být povinné i pro lidi, kteří jsou zatím očkovaní jen jednou dávkou vakcíny.

Testování ve školách začalo 12. dubna s návratem prvních skupin dětí z výuky na dálku zpět do lavic. Stát pro školy zajistil neinvazivní antigenní testy se samoodběrem z přední části nosu. Přesnější PCR testování si školy mohly zajistit samy. Ve školách se do 22. června podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) provedlo asi 11,5 milionu testů žáků a zaměstnanců, nákaza se potvrdila v 0,04 procenta případů.

Žáci základních a středních škol se na začátku září na koronavirus otestují preventivně třikrát. Testování začne 1. září, děti nastupující do prvních tříd základních škol se ale budou moci testovat až 2. září. Testy nakoupí Správa státních hmotných rezerv podle specifikace ministerstva zdravotnictví. V případě, že by se za sedm dnů potvrdilo víc než 25 případů covidu-19 na 100 tisíc obyvatel, následovalo by další kolo testování.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...