Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neodstoupíme. 'Favoritům' hlasy nedáme, tvrdí kandidáti z chvostu

Česko

  23:59
PRAHA - Hlavně internet aktuálně zaplavují výzvy, které apelují na voliče, aby nedávali hlasy kandidátům, jež se podle agentur na průzkum veřejného mínění nemají šanci dostat do 2. kola prezidentské volby.

Kandidáti na prezidenta foto: Lidovky.cz

Právě Přemysl Sobotka, Jana Bobošíková, Táňa Fischerová a Zuzana Roithová – jsou kandidáti, kteří se umísťovali v předvolebních žebříčcích až na konci. Přestože už zazněly výzvy, aby se vzdali své kandidatury a podpořili sobě blízkého úspěšnějšího kandidáta, nikdo z nich to neplánuje.

„Zklamala bych jednak ty, kteří mi dali 50 tisíc podpisů, jednak ty, kteří se mě chystají volit,“ řekla serveru Lidovky.cz Jana Bobošíková. A další se k ní přidávají. Někteří ani příliš nevěří ze všech stran se valícím předvolebním průzkumům.

ČTĚTE VÍCE:

„Nic takového nezvažuji. Nevím, jestli jsou tyto průzkumy stoprocentní,“ uvedla například Táňa Fischerová. Navíc nechce stejně jako ostatní kandidáti zklamat své příznivce. „Žijeme v době, kdy je pestrobarevnost důležitá. Ne, aby tady zase byli jenom tři velcí kandidáti,“ upozornila.

"Na kompromisy je čas"

Průzkumům nedůvěřuje ani třetí kandidátka Zuzana Roithová. „Na kompromisy je čas v druhém kole, lidé by měli volit podle svého svědomí. Žádný hlas nepropadne,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Přemysl Sobotka zase upozorňuje na možné chyby, které v sobě zpovídání reprezentativních vzorků voličů nesou.  Ani on ale nezvažuje odstup ve prospěch někoho jiného. „Zůstávám kandidátem, nebudu odstupovat, ani nikoho preferovat,“ uvedl.

O kampaních čtěte ZDE:

První kolo prezidentské volby proběhne v pátek a sobotu a o Hrad se uchází celkem 9 kandidátů. Kromě Sobotky, Roithové, Bobošíkové a Fischerové také Karel Schwarzenberg, Vladimír Franz, Jan Fischer, Miloš Zeman a Jiří Dienstbier.

Autor:

Mohlo by vás zajímat