Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve skladu ve Slatině jsou stovky tun munice, povolení má ale jen na 6 tun

Česko

  9:33aktualizováno  18:21
SLATINA - V muničním skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta jsou stovky tun munice, včetně nelegálně uloženého semtexu, povolení má firma pouze na šest tun. ČTK to v pondělí řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Muniční sklad Mulriagro ve Slatině je podle ČT dalším podezřelým skladem foto: ČTK

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) policie ale jednoznačně vyloučila, že by sklad představoval vážné nebezpečí pro okolí. Podrobnosti o prohlídce skladů ministr ovšem neuvedl.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
V muničním skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta (na snímku z 16....

„Semtex je tam nelegálně, našlo se tam devět palet. Budeme trvat na tom, aby sklad byl vyklizen,“ řekl hejtman Netolický. Po páteční kontrole začala policie vyšetřovat možné nedovolené ozbrojování. Kontrolní orgány v pondělí začaly s další prohlídkou areálu. Vše nejspíš potrvá týdny. Majitel skladu odmítá, že by uskladňoval semtex.

Podle hejtmana má firma povolení skladovat munici ve dvou malých objektech. Materiál, jehož jsou podle hrubého odhadu stovky tun, je ale uložený v bednách v dalších zhruba deseti budovách. Dříve to býval zemědělský areál a není řádně oplocený. Obec Slatina je vzdálená od Vysokého Mýta necelé dva kilometry a obklopuje ji hlavní a vedlejší železniční trať.

K TÉMATU:

„Samozřejmě teď může tvrdit, že semtex není jeho. Jako to udělal s dělem z druhé světové války. Když policie pokračovala dál v kontrole jiných budov, rozřezal jej,“ řekl hejtman.

Bezpečnostní radu kraje hejtman svolávat nechce, řekl v pondělí po odpolední prohlídce areálu. Podle něj je potřeba práce lidí v terénu a ne se zdržovat debatami na hejtmanství. Semtex mu kontroloři ukázali.“Byl uložený v bývalém kravíně,“ dodal.

Ministr Chovanec po pondělním jednání vlády připustil, že nynější kontroly objevily problémy i v jiných skladech munice v Česku. Většinou se podle něj jedná o menší problémy technického rázu. „Na některých místech se našly i rozsáhlejší, závažnější problémy, které v současné době posuzuje Policie České republiky, zda byla naplněna podstata trestného činu,“ uvedl bez dalších podrobností.

Semtex? To je blábol...

Starosta Vysokého Mýta František Jiraský nakonec svolal bezpečnostní radu obce s rozšířenou působností hlavně proto, že se snaží situaci zklidnit. „Není důvod k panice, munice není nejspíš uskladněná v rozporu s doporučeními, tedy mimo originální balení. Je to prostě v objektech, kde to asi zřejmě nemá co dělat a je toho víc, než by mělo být,“ řekl ČTK Jiraský.

Jednatel firmy Martin Rudolf dosud uváděl, že ve skladu je zhruba 50.000 ručních palných zbraní, deset milionů kusů pěchotní munice, 100.000 ručních granátů a 6000 pancéřovek. Na stránkách společnosti Zelený sport, která mu také patří a obchoduje se zbraněmi, se proti všemu důrazně ohrazuje. „Samozřejmě s tím semtexem je to úplný blábol, s výbušninami neobchodujeme. Pokud si volení zástupci myslí, že jsou vrchností, které se neodmlouvá a má dědičný nárok na slepou poslušnost, tak se hluboce mýlí,“ uvedl už v pátek jednatel na stránkách firmy.

Obchod se zbraněmi Zelený sport nedávno použil v reklamě na kalašnikov v lednovém časopise Střelecká revue snímek ze skutečné popravy britského humanitárního pracovníka islámskými radikály. Pokud obchod porušil zákon, může firma dostat až dvoumilionovou pokutu.

Nedovolené ozbrojování

Podle mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána zatím nelze odhadnout délku trvání kontroly skladu, nejspíš však potrvá v řádech týdnů. „O případném vyklizení skladu je nyní předčasné spekulovat. Aktuálně zde nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí a areál je střežen policisty,“ sdělil v pondělí ČTK Bocán. O kontrolách skladu ve Slatině v minulosti se vztahuje povinnost mlčenlivosti, proto nemůže informace poskytnout. Podle něj se ale policie zaměřuje na kontrolu dalších muničních skladů v republice a chce dělat kontroly intenzivněji.

Policie v pátek zahájila úkony trestního řízení pro trestný čin nedovoleného ozbrojování. Víc informací sdělit nemůže, řekla krajská policejní mluvčí Markéta Janovská. Stavební úřad ve Vysokém Mýtě vyčká na vyjádření šetření úředníků krajského úřadu, kteří v pondělí jeli na místo, řekla ČTK mluvčí města Marie Lněničková. Kromě toho hasiči zjišťují, zda objekty splňují podmínky protipožární ochrany, a policie si v pondělí přizvala také Český báňský úřad.

„Úřad dozoruje výbušniny. Aby se mohlo určit, co je výbušnina, střelivo a co munice, zúčastnili se ohledání místa naši tři inspektoři. Analogicky na případu Vrbětic to nebude poprvé ani naposledy, záleží na postupu odebírání a překládání materiálu,“ řekl ČTK mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Podrobnosti o skladovaném materiálu však může sdělovat jen policie, dodal.

Autoři: ,