Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ve službách české vědy

Česko

NOVÉ HRADY Zatímco si mnohá vědecká pracoviště v Česku stěžují, že jim „nejchytřejší hlavy“ odcházejí za vyššími výdělky do zahraničí, Rüdiger Ettrich z Akademického univerzitního centra v Nových Hradech je příkladem zcela opačného trendu.

Vědec, který se narodil v Boennigheimu v západním Německu a vystudoval univerzitu v Tuebingenu totiž už deset let působí v Akademickém a univerzitním centru v Nových Hradech. A jako vedoucí zdejšího oddělení struktury a funkce proteinu získal ocenění, kterým se nemůže pochlubit ani mnoho vědců na nejprestižnějších univerzitách ve Spojených státech či západní Evropě.

„Zaprvé mám rád tuhle zemi, mám za manželku Češku, zadruhé mi novohradské centrum nabídlo výborné podmínky k vlastnímu výzkumu,“ vysvětluje Ettrich důvody, které ho ve vědecké kariéře přivedly na jih Čech.

Přestože západní univerzity většinou podle něj nabízejí mnohem vyšší platy než česká pracoviště, mladí vědci tady velmi často musejí projít zdlouhavým procesem, při kterém nejprve asistují při cizím výzkumu.

„V Česku v devadesátých letech vládl ve vědě určitý chaos, na druhou stranu se tady otevíraly i netušené možnosti pro toho, kdo chtěl zahájit vlastní samostatný výzkum,“ říká Ettrich. Proto podle něj i kývl na nabídku „šílených“ vědců, kteří se rozhodli vybudovat na česko-rakouské hranici výzkumné centrum zaměřené na vědecké bádání na rozhraní biologie, chemie, fyziky a matematiky. „Bylo to ohromné riziko, ale zároveň i výzva, jakých na Západě už mnoho nenajdete,“ tvrdí Ettrich.

Dnes novohradské centrum spolupracuje na výměně studentů s předními světovými univerzitami, chlubí se objevy světového významu, výsledky jeho výzkumu využívá řada světových firem.

„Také podmínky pro vědu zejména v oblasti biologie se zlepšily natolik, že řada českých pracovišť může konkurovat pracovištím v Německu či ve Švýcarsku,“ dodává Ettrich. Hlavní brzdou české vědy přitom podle něj nejsou ani tak nízké platy jako jejich přerozdělování.

Podle německého vědce v Česku trochu převažuje rovnostářský přístup z dob socialismu. Ve Spojených státech je rektor univerzity hrdý na to, že má na škole významného vědce, který bere desetkrát větší plat než on. „V České republice se ale někdy vedoucí pracovníci bojí dobré lidi zaplatit, aby snad někdo neřekl, že kvůli jejich mzdě přišli ostatní o vánoční prémie,“ upozorňuje Ettrich.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč