Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pojišťovny uzavírají smlouvy bez jasných pravidel, kritizují kontroloři

Nejvyšší kontrolní úřad. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší kontrolní úřad. Ilustrační foto. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) upozorňuje před praxí, kdy zdravotní pojišťovny uzavírají se zdravotníky cenové dohody bez stanovení pevných hranic či omezení. "Tento postup, který platné právní předpisy připouštějí, nemá žádná transparentní pravidla a umožňuje subjektivní a nerovný přístup zdravotních pojišťoven vůči poskytovatelům zdravotních služeb," uvedl úřad.

NKÚ to napsal v tiskové zprávě o kontrole hospodaření České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) v letech 2009 až 2012. Při prověrce úhrad vybraných zdravotních služeb kontroloři zjistili, že pojišťovna se dohodla s poskytovateli zdravotních služeb na jiném způsobu úhrady a na jiném referenčním období, než stanovila úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Takový postup ale právní předpisy umožňují, dodal úřad.

Pojišťovna v reakci uvedla, že některé z výtek NKÚ jsou systémové, které překračují rámec kontrolované instituce. Z materiálů NKÚ jinak podle ČPZP vyplývá, že pojišťovna se nedopustila žádného závažného porušení platné legislativy či zneužití finančních prostředků. Naopak se prý potvrdilo, že jde o "jednu z nejlépe vedených zdravotních pojišťoven".

ČTĚTE TAKÉ:

NKÚ mimo jiné uvedl, že objem vybraného pojistného včetně přerozdělení činil v roce 2012 činil přes 16,6 miliardy korun, přičemž na zdravotní služby v daném roce pojišťovna vydala přes 16 miliard.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, která vznikla v roce 1992 pod názvem Hutnická zaměstnanecká pojišťovna, se postupně sloučila se třemi dalšími zaměstnaneckými pojišťovnami, a to Zdravotní pojišťovnou AGEL, Českou národní zdravotní pojišťovnou a Zdravotní pojišťovnou METAL-ALIANCE.

Právní předpisy jsou nedostatečné

Pro případ slučování zdravotních pojišťoven podle kontrolního úřadu právní úprava nestanoví kritéria, která by umožnila posoudit, kdy je sloučení z hlediska veřejného zájmu účelné. Konkrétně v případě ČPZP a fúzí, jichž byla součástí, nastalo podle NKÚ po sloučení deklarované snížení provozních nákladů.

Podle NKÚ pojišťovna také ze základního fondu opakovaně hradila zdravotní výkony, které nebyly tou dobou ministerstvem uznány a doplněny do seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. ČPZP uskutečnila projekt Systém integrované péče, v jehož rámci podle NKÚ zvýšila v rozporu se zákonem o téměř 36,5 milionu korun kapitační platby praktickým lékařům za administrativní úkony, nikoliv za hrazené zdravotní služby. Pojišťovna tuto sumu, původně čerpanou ze základního fondu, v průběhu kontroly přeúčtovala do nákladů provozního fondu. "NKÚ spatřuje problém v čerpání prostředků základního fondu na různé projekty, které nemají dostatečnou zákonnou oporu," uvedl úřad.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!