Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Španělsku havaroval český armádní vrtulník. Pět vojáků je zraněných

Česko

  20:12aktualizováno  20:44
PRAHA - Při obřím cvičení NATO Trident Juncture ve Španělsku došlo k havárii vrtulníku Mi-171Š české armády. Na palubě bylo 11 vojáků a pět členů posádky, pět lidí se zranilo. Podle španělského tisku se vrtulník převrátil při přistávacím manévru.

Dvojice MI 171 při simulaci záchrany katapultovaného pilota. foto: MAFRA - Michal Klíma

K havárii došlo přibližně 15 km severovýchodně od Zaragozy. „Podle prvotních informací došlo při nehodě ke zranění jednoho člena posádky a čtyř přepravovaných vojáků. Všichni zranění byli transportováni do nemocnice k prvotním vyšetřením a jsou mimo ohrožení života. Zbývající vojáci budou převezeni k preventivnímu vyšetření,“ píše ministerstvo obrany. ̈

Vrtulník a posádka jsou z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, přepravovaní vojáci jsou příslušníky 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Rodiny zraněných vojáků byly vyrozuměny.

V pátek v ranních hodinách odletí na místo nehody komise pro vyšetřování leteckých nehod MO, která zahájí vyšetřování příčin havárie společně se španělskou komisí.

Jde už o druhou nehodu českých letců během cvičení. Minulý týden se letoun L-159 Alca srazil se supem.

Výběr nehod českých vojenských vrtulníků v posledních letech

 • 18. listopadu 1992 - Při průzkumu počasí před cvičnými střelbami havaroval nedaleko Strašic u Plzně bitevní vrtulník Mi-24. Zemřeli všichni tři členové posádky.
 • 8. ledna 1998 - Český armádní vrtulník, vyčleněný v Bosně pro mezinárodní misi SFOR, se zřítil čtyři vteřiny po startu s jedenadvaceti muži na palubě u základny praporu SFOR v Bosanské Krupě. Pět mužů bylo zraněno těžce, čtyři středně těžce a ostatní lehce.
 • 25. října 1998 - V západní části Bosny se zřítil vrtulník Mi-17 českého vojenského kontingentu v Bosně; všichni tři členové posádky zahynuli.
 • 10. listopadu 1998 - Bojový vrtulník Mi-24, který letěl z letecké základny Kbely do vrtulníkové základny v Přerově, se zřítil u Slatinic na Olomoucku. Posádka, tvořená čtyřmi zkušenými vojenskými piloty, nepřežila.
 • 12. února 2001 - Vojenský vrtulník W3-A Sokol se zřítil mezi obcemi Škvorec a Zlatá v okrese Praha-východ, když piloti nacvičovali přistání pomocí autorotace. Zraněni byli všichni tři členové posádky.
 • 28. října 2001 - Armádní vrtulník Mi-8, který převážel bývalého amerického astronauta českého původu Eugena Cernana a českého kosmonauta Vladimíra Remka, havaroval při nouzovém přistání u Okrouhlé nedaleko Milevska na Písecku. Zraněno bylo 12 lidí na palubě, nejhůře letuška.
 • 24. září 2002 - Na vojenském letišti v Líních u Plzně havaroval na zemi vojenský vrtulník W-3A Sokol letecké pátrací a záchranné služby. Zraněni byli tři členové pozemního personálu základny. Vrtulník se převrátil při pozemní motorové zkoušce kvůli silnému poryvu větru, posádka nebyla zraněna.
 • 20. září 2005 - Během cvičení se při nepovedeném přistání poškodil transportní vrtulník Mi-171Š. Stroj přistál příliš tvrdě a poškodil se přitom podvozek a ocasní vrtule, která se zaryla do země. Nikdo nebyl zraněn.
 • 5. listopadu 2015 - Ve Španělsku během cvičení Severoatlantické aliance havaroval vrtulník české armády. Na palubě bylo 11 vojáků a pět členů posádky. Pět lidí bylo zraněno a přepraveno do nemocnice, jsou ale mimo ohrožení života.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...