Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Španělsku ubývá supů. EU jim „bere“ mršiny

Česko

MADRID Španělští supi strádají hlady – a regionální vláda v Madridu má v úmyslu něco s tím udělat. Zákony Evropské unie, jejichž cílem je zastavit šíření takzvané nemoci šílených krav (BSE), totiž vyžadují, aby se odklízely kusy uhynulého skotu, a to i v případě, že skot pošel z přirozených příčin. Supi tak nemají čím se živit.

Na problém upozornil Juan Carlos Atienza ze španělského ornitologického svazu. Zákon o odklízení mršin byl ve Španělsku zaveden v roce 2002.

Předsedkyně madridské regionální vlády Esperanza Aguirreová se dala začátkem týdne slyšet, že metropole má v úmyslu „zmírnit strádání“ těchto mrchožravých ptáků tím, že povolí, aby některé zdechliny nebyly likvidovány. Unie podle ní zvažuje změnu, která by některým regionům umožnila ponechávat uhynulý dobytek na místě.

„Pojde-li ovce nebo kráva na venkově, musíme dovolit, aby tam zdechlina zůstala a posloužila jako potrava pro supy,“ podtrhla Aguirreová. Zákony, které vyžadují likvidaci uhynulého skotu, jsou podle ní „z hygienického důvodu prospěšné, ale současně jsou proti přírodě“. Ornitolog Atienza rovněž upozornil, že supi – i když výjimečně – dnes hledají potravu na městských skládkách odpadků, na něž se vrhají poté, co popelářské vozy přivezou čerstvý náklad.

Nemoc šílených krav, nazvaná podle změn v chování dobytka, napadá nervový systém zvířat a je pro ně smrtelná. Nebezpečnost BSE zvyšuje její dlouhá inkubační doba srovnatelná s AIDS.

Konzumací tkání se jí mohou nakazit také lidé. Lidská forma se nazývá Creutzfeldt-Jakobova nemoc a stejně jako u zvířat může i u lidí skončit smrtí.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.