Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve Stavovském uvedou Mikvi

Česko

DIVADLO

PRAHA Premiéru hry izraelské autorky Hadar Galronové Mikve uvede činohra Národního divadla v režii Michala Dočekala. Ve hře, kterou přeložila Ester Žantovská, vystupují jen ženské postavy a je zasazena do prostředí vyhrazeného pouze ženám. Svět mužů – přikázání, zákony, pravidla a normy – je ve hře přítomen sice jen jako vnější dramatická okolnost, ale zato okolnost určující. V Izraeli bylo toto dílo vnímáno kontroverzně, přesto získalo cenu za nejlepší hru roku.

Dramatička, scenáristka a herečka Hadar Galronová se narodila v roce 1970 v Londýně. Pochází z ortodoxní židovské rodiny, která odešla do Izraele, když bylo Hadar třináct let. Po studiu na náboženské škole vstoupila do armády. Poté studovala divadlo na univerzitě v Tel Avivu. Známou se stala díky komedii, kterou napsala společně s další kolegyní herečkou. Poprvé v historii Izraele stály na profesionální scéně dvě ortodoxní ženy, jež se odvážily vysmát světu, z něhož pocházely. Inscenace byla velmi úspěšná, měla přes pět set repríz. Mikve je první celovečerní hrou Galronové. Jde o pohled na život ortodoxních žen prostřednictvím nejintimnějšího rituálu – lázně mikve, kde se ženy očišťují od „nečisté krve“. V inscenaci hraje osm hereček – Iva Janžurová, Petra Špalková (v alternaci s Vandou Hybnerovou), Jana Boušková, Eva Salzmannová, Magdaléna Borová, Antonie Talacková, Taťjana Medvecká a Pavla Beretová.

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....