3. ledna 2019 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve středních Čechách místy hustě sněží, v terénu je stovka sypačů

(ilustrační snímek) Husté sněžení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Husté sněžení. | foto: ČTK

PRAHA Na řadě míst ve Středočeském kraji sněží, řidiči proto musejí být na silnicích velmi opatrní. Se zvýšenou opatrností musejí jezdit také na dálnicích. Sněžení přes kraj postupovalo od severu dále na jih, řekl dispečer krajských silničářů.

Nejhustější sněžení je nyní hlášeno z Příbramska a Benešovska. Podle dispečera jsou v terénu prakticky všechny sypače, tedy kolem stovky vozidel.

Silné sněžení a rozbředlý sníh na vozovce je hlášený například z dálnice D1. Vlivem sněžení je snížena viditelnost na středočeských úsecích dálnic D5, D8, D10 nebo D11, vozovka je ale většinou mokrá po chemickém ošetření. 103

Silnice druhých a třetích tříd jsou novým sněhem zasypané na Příbramsku, podle informací silničářů se tady právě odklízí. V ostatních okresech leží na vozovkách rozbředlý sníh po chemickém ošetření.

Pravděpodobně kvůli namrzlé vozovce se ve čtvrtek  před polednem střetlo osobní auto s autobusem u Přehvozdí na Kolínsku. Při nehodě byl vážně zraněn řidič osobního auta, vrtulník ho přepravil do nemocnice. V autobuse jeli dva cestující a řidič, jeden pasažér si po nehodě stěžoval na nevolnost, záchranáři ho převezli do nemocnice.

Kvůli nesjízdné silnici mezi Horoměřicemi a Velkými Přílepy u Prahy přetrvávají problémy na autobusové lince 316. Některé autobusy na silnici uvázly, jiné jezdí odklonem přes Únětice, na lince je nepravidelný provoz, vyplývá z informací na webu Pražské integrované dopravy (PID).

Zvýšená opatrnost na moravských silnicích

Silnice v Jihomoravském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Ráno se v Bílých Karpatech tvořilo náledí, na Brněnsku a na Vyškovsku silnice namrzaly, dopoledne dopravu zkomplikovalo sněžení. V Brně půl hodiny před polednem vyjely na silnice všechny sypače Brněnských komunikací, uvedl provozní ředitel firmy Leoš Chasák.

Podle aktuálních údajů na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje je většina silnic první třídy mokrá po chemickém ošetření, na silnicích nižších tříd je většinou rozbředlý sníh po chemickém ošetření.

Tři desítky nehod

Na Vysočině se v úterý staly asi tři desítky dopravních nehod. Dopravu v celém kraji komplikuje silné sněžení a nárazy větru, kvůli kterému se tvoří sněhové jazyky. Silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Někde je zcela zablokovaly kamiony. Jeden z nich byl zapadlý mezi Ždírcem a Havlíčkovým Brodem, kde už podle mluvčí policie Dany Čírtkové projel sypač a kolona se před 15:00 začala pomalu rozjíždět.

Problematický byl také úsek u Jitkova na Havlíčkobrodsku nebo v obci Štěměchy na Třebíčsku. Při dopravních nehodách se zranilo jen lehce několik lidí, uvedla policie.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz