Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejteplejší den v roce. Ve středočeské Řeži naměřili 37,6 stupně Celsia

Česko

  18:51
Praha - Česko v úterý zažilo dosud nejteplejší den letošního roku. Teploty se pohybovaly většinou v rozmezí 31 až 35 stupňů Celsia, místy ale překročily 37 stupňů. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně Celsia. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V teplém počasí řada lidí vyhledává vodu. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jak se ochladit v bytě bez klimatizace. Ve dne nevětrat a spát s mokrými vlasy

Přes 37 stupňů v úterý vystoupila teplota ještě na stanicích v Tuhani na Mělnicku (37,3 stupně), v Ústí nad Labem-Vaňově (37,2), v Děčíně a v Plzni-Bolevci (shodně 37 stupňů). Vysoké teploty panovaly zejména v nižších polohách v Polabí a dolním Poohří. 

Rekordní hodnoty pro poslední červencový den přesto přepisoval jen zlomek stanic ČHMÚ. V roce 1994 totiž bylo ještě tepleji a maxima tehdy ojediněle vystupovala nad 38 stupňů. Například v pražském Klementinu, kde se teplota měří kontinuálně od roku 1775, naměřili 31. července 1994 teplotu 36 stupňů Celsia. Úterní klementinské maximum budou meteorologové znát ve středu ráno.

Ve vedrech je tělu jako při horečce, říká Cajthamlová. Nejhorší jsou ‚grilovačky‘

Rekordní hodnoty v úterý přepisovali například v Příbrami, kde naměřili 35 stupňů. Dosavadní rekord 32,6 stupně pocházel z roku 1887. V Děčíně, Teplicích, Chebu, na Milešovce či v Přibyslavi v úterý padly rekordy pocházející právě z roku 1994.

Obdobné teploty jako v úterý lze v Česku očekávat i ve středu. Teplotní maxima se podle meteorologů budou pohybovat nejčastěji v rozmezí 32 až 36 stupňů.

Autor: