Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko ve středu naočkovalo proti koronaviru rekordních 47 tisíc lidí

Očkovací centrum v Hustopečích foto: ČTK

Praha - Ve středu bylo v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) proti nemoci covid-19 očkováno 47 tisíc lidí. Celkem zdravotníci aplikovali 949 tisíc dávek, řekl ve čtvrtek Babiš novinářům před odletem do Izraele.
  7:32aktualizováno  13:42

Statistiky ministerstva zdravotnictví však uvádějí za středu jen zhruba 40 tisíc očkovaných, i to je ale nejvíce za jeden den od loňského začátku vakcinace v zemi. Tématem jednání v Izraeli bude právě hlavně očkování proti covidu-19. Podle Babiše se také čeští vědci, kteří vyvíjejí lék proti covidu-19, setkají s izraelskými odborníky, kteří už takový prostředek vyvinuli. Český lék je v konečné fázi schvalování, řekl premiér.

Očkováno bylo podle ministerstva ke středečnímu večeru 39 793 lidí. Ve středu ministerstvo uvádělo dohromady přes 902 tisíc podaných dávek vakcín za dobu očkování a dnes uvádí přes 948 tisíc. Rozdíl tak sice činí zhruba 46 tisíc dávek, což se blíží údajům za středu, které uvedl premiér, ale část z těchto dávek byla podána už v předchozích dnech. Ministerstvo totiž zpětně navýšilo počty dávek ve statistikách za několik předchozích dní.

V Česku se očkuje proti covidu-19 od loňského 27. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že v březnu chce dosáhnout alespoň 35 tisíc podaných dávek vakcín denně. Hranice 35 tisíc očkovaných byla zatím kromě středy v březnu překročena pouze dvakrát.

Naprostou většinu podaných dávek vakcín tvoří látka comirnaty od Pfizer/BioNTech. Kromě toho se nyní v Česku očkuje také vakcínami od firem Moderna a AstraZeneca. Babiš na dotaz novinářů uvedl, že zřejmě v dubnu by mohla dorazit také vakcína od firmy Johnson & Johnson, které má Česko objednáno dva miliony dávek.

Tématy setkání v Izraeli budou očkování i léčba covidu-19. „Dneska je Izrael lídr v očkování a taky v dalších technologiích ohledně léčení covidu-19,“ řekl Babiš. Podle něj bude česká delegace jednat s izraelskými vědci, kteří vyvinuli lék proti covidu-19 podávaný inhalací.

„V delegaci je se mnou profesorka (Martina) Vašáková, která spolu s dalšími týmy našich vědců vyvinula podobný lék, který je ve finále schvalování u SÚKL (Státního ústavu pro kontrolu léčiv), který je v tabletkách a bude se také inhalovat,“ dodal premiér. Podle mluvčí Kláry Brunclíkové je SÚKL v kontaktu s více žadateli, kterým poskytuje konzultace k vývoji léčiv na covid-19. „Detaily však bez souhlasu žadatelů nemůžeme uvést. Nicméně všechny tyto projekty jsou v časné fázi vývoje, nikoliv před registrací,“ sdělila.

V Jeruzalémě bude Babiš jednat se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, připojit by se k nim měl také předseda maďarské vlády Viktor Orbán. S izraelským premiérem Babiš probere i možnou českou účast ve fondu na financování výzkumu a vývoje vakcín.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat