Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve středu přibylo nejvíce nakažených za pět dnů, ve čtvrtek zatím 76. S nemocí se potýká přes 4,5 tisíce lidí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Počet nových případů koronaviru v Česku ve středu opět překonal stovku. Přibylo 134 nakažených, což byl nejvyšší přírůstek za posledních pět dnů. Za čtvrtek se do podvečera objevilo 76 nových případů. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 4567 lidí. Od března se nakazilo 13 551 lidí, o víc než stovku na 8629 za čtvrtek přibylo vyléčených. Úmrtí zůstává 355. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví ke čtvrteční 17:30.

Většina lidí, kteří se nakazí, prodělá nemoc bez vážnějších příznaků. Počet lidí s covidem-19 v nemocnicích za poslední den vzrostl o šest na 141, ve vážném stavu je 18 z nich. Testů laboratoře ve středu provedly 3764, pozitivních bylo 3,56 procenta z testovaných. V úterý to bylo 2,45 procenta.

Lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) už ohnisko v Karviné, kde se nemoc rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů těžební firmy OKD a jejich blízkými, negeneruje nové případy. „Čísla mohou být relativně příznivá, protože se zdá, že ohnisko na Karvinsku se postupně zklidňuje. Nepotvrdilo se nějaké masivní komunitní šíření nemoci,“ řekl ve středu ministr. Počty nových případů se tak podle něj zvyšují ve zbytku země. Nové ohnisko je například v uherskohradišťské nemocnici nebo v ubytovně v Čečelicích na Mělnicku.

Karvinští fotbalisté se nechali 15. července 2020 na odběrovém místě v areálu...
Kladenská firma EVEL, zleva Tomáš Velc a Zdeněk Liška. Ve firmě vyvinuli...

Nemocnice v Uherském Hradišti uzavřela ve středu jednotku intenzivní péče a zastavila na ni příjem pacientů. Testy dosud prokázaly covid-19 u deseti zaměstnanců nemocnice a jednoho z pacientů hospitalizovaných na pooperační JIP. V ubytovně v Čečelicích hygienici odhalili deset nově nakažených, dali je do izolace. Mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová uvedla, že nákazu se hygienikům podařilo včas zachytit.

Na Mělnicku tak za uplynulý týden zaznamenali zhruba 21 nových případů na 100 000 obyvatel. Před ním je v tomto srovnání jen Karvinsko s 59 případy a Frýdecko-Místecko s 29 nově nakaženými na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Na Jihlavsku s ohniskem ve Větrném Jeníkově je to 14 a na Kutnohorsku s ohniskem v Církvici už jen 13 nových případů na 100 000 obyvatel za uplynulý týden. Hygienici proto v okrese Kutná Hora chtějí zmírnit mimořádná opatření.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3884 případů koronaviru. V Praze je to 2713 případů a ve Středočeském kraji 1384. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 214 nemocných. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, nejméně ve Zlínském kraji.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...