Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zákaz kouření? Vyhnat kuřáky na ulici je blbost, varují někteří hospodští

Kouření - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Kuřáci měli být vykázáni ze všech barů, restaurací a hostinců. Teď to ale vypadá, že by mohli zůstat i s cigaretou. A to dokonce uvnitř. Nakolik budou muset majitelé a provozovatelé restaurací a jejich hosté měnit svoje zvyky, by měla ukázat středa.

Sněmovna začne projednávat třetí čtení protikuřáckého zákona. A velkou šanci na úspěch má návrh poslance Marka Bendy (ODS), aby v restauracích, hostincích i barech mohly být kuřárny. Akceptovalo by to i ministerstvo zdravotnictví.

„Moje stanovisko bude neutrální, ale dokážu si představit, že projde. Takový princip bych ještě překousl,“ prohlásil před nedávnem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Podle návrhu by v provozovnách mohla být oddělená místnost, která by ovšem mohla zabírat jen čtvrtinu plochy a musela by zůstat bez obsluhy.

„Pokud by to prošlo, pak si myslím, že to je v pořádku, protože základní princip ochrany nekuřáků to zachovává. Jde o to, jestli si kuřáci půjdou zakouřit před restauraci, nebo do nějakého prostoru. Oboje má svoje výhody a nevýhody,“ říká k tomu šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Koaliční poslanci budou hlasovat volně, Bendův návrh by tak mohli podpořit i zákonodárci z řad ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

„Jsou někteří poslanci, kteří si kuřárny velmi přejí, já si zase velmi přeji, aby prošel zákon jako celek, takže pokud by tohle měla být ta daň, tak si myslím, že je únosná,“ dodal Sklenák.

Opatrný optimista Benda

Tomu, že návrh projde, věří i jeho navrhovatel Marek Benda. Zároveň dodává, že jistý si není. I kvůli tomu, že poslanci budou hlasovat volně, hůř se tak dá předpokládat, kam se přikloní.

CO BY SE TAKÉ MOHLO PRO KUŘÁKY ZMĚNIT?

■ Úlevy by se mohly dočkat vodní dýmky. I na ty se podle současné úpravy zákona vztahují stejná pravidla jako na ostatní tabákové výrobky. Nově by mohly být povolené například v čajovnách.

■ Zákaz kouření by mohl být mírnější ke kuřákům elektronických cigaret, které dosavadní úprava postihuje stejně jako kuřáky tabáku. Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj navrhuje vypustit e-cigarety z návrhu úplně. Ministerstvo zdravotnictví pro ně ale bude chtít zachovat zákaz například v divadlech nebo kinech.

■ Obce měly mít podle zákona pravomoci zakázat kouření vyhláškou na veřejně přístupných akcích, pokud tam jsou i osoby mladší 18 let. Poslanci navrhují, aby obce tuto pravomoc neměly, protože o to starostové ani nestojí.

■ Přísná pravidla by nově nemusela platit pro předzahrádky, kde by si provozovatelé mohli vybrat, zda budou kuřácké, nebo ne. Současné znění zakazuje kouření tam, kde je střecha a nejméně dvě stěny – zákaz by tedy platil například i pro festivalové stany.

■ Zákaz kouření by se podle návrhu nově měl vztahovat také na zoologické zahrady. Přísnější by byla i pravidla na nástupištích. Nově by mohl zákaz platit i na nekryté části zastávek městské hromadné dopravy.

„Je to snaha, aby kuřáci nebyli na ulici. To je největší nesmysl toho zákona,“ vysvětluje Benda. „Snažíme se odnaučit kouřit děti a kuřáky vytlačíme na ulici, vždyť to nemá žádný efekt. Pokud bych chtěl optimální návrh, tak hlasuju pro to, že budou striktně kuřácké a nekuřácké restaurace, ale protože cítím, že na to vůle a nálada ve sněmovně není, tak jsem navrhl tohle, protože to je rozumný kompromis,“ dodal Benda.

A že s ním může řada poslanců souhlasit, ukázala i rozprava, kterou vedli k zákonu ve sněmovně na začátku května: „Víte, tady bylo řečeno, že to má ochránit zdraví. Promiňte, mně to neochrání zdraví,“ prohlásil například poslanec hnutí ANO Milan Brázdil.

„Já jsem nekuřák a nechci na chodníku potkávat kuřáky, aby přede mnou kouřili. Nechci tyto lidi dostat z těch králíkáren kuřáren ven. Ať si tam jsou, ať si tam pěkně kouří a ať si tam dělají to, co potřebují, ale ať jsou prostory, které jsou všem určené, nekuřácké,“ apeloval Brázdil.

Kuřárna kvůli konkurenci

Ostatně na to, že vyhnat kuřáky na ulici není ideální, upozorňují i někteří hospodští. Poukazují například na to, že by po desáté večer mohly být problémy s rušením nočního klidu. Nebo na to, že na ulici bude větší nepořádek.

Jiní se zase bojí, že kdyby byly povolené kuřárny a oni sami je neměli, kuřáci by utíkali ke konkurenci. Podle návrhu by zřízení oddělené místnosti bylo na rozhodnutí majitele. „Kdyby kuřárny byly povolené, musela bych se zařídit, protože by mi kuřáci utekli tam, kde by je měli,“ potvrzuje Eva Šotková, provozní děčínské restaurace Kocanda.

Ústupky ministerstva

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo jeden z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů v Evropě. Poslanci se ho teď po kouskách snaží mírnit. Největší šanci, že se jich přísná opatření nebudou týkat, mají kuřáci elektronických cigaret. Ty chtělo ministerstvo vykázat z restaurací stejně jako všechny ostatní.

„Upravíme jejich užívání na některých místech. Nejsme třeba pro to, aby se e-cigarety používaly ve školských zařízeních nebo v kinech či divadlech, kde jsou děti,“ řekla před nedávnem náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).

Ministerstvo dokonce nebude trvat ani na zákazu kouření na předzahrádkách či zahrádkách.

Co na to hospodští?

LUKÁŠ BORKOVEC

Barbar a sport bar Veselá kráva, Liberec

Máme ještě zahrádku, takže v létě by nás to úplně nutně ne ovlivnilo, dopad by to mělo od podzimu do jara. K nám chodí z 90 procent lidé, kteří kouří. Každopádně si neumím představit, jak budu řešit, když k nám přijde parta trochu přiopilých chlapů a zapálí si. To budeme volat městskou policii?

Druhá věc je, že všichni budou kouřit venku, a zrovna my jsme v Barvířské ulici, kde je barů a restaurací poměrně dost, takže spousta kamarádů tam na sebe bude pořvávat.

Další věc je, že bude na ulici neskutečný bordel a všude se budou válet nedopalky. Navíc nevím, jak to bude s placením, protože hosté budou chodit kouřit ven, když nebudou mít zaplaceno.

Jsme ve vlastní provozovně, nevím, proč by nám měl někdo nařizovat, co máme dělat. Úplně nepochopitelný je podle mě také zákaz na zahrádkách, ani slušně nedokážu říct, co si o tom myslím. Přijde mi, že proti kouření brojí veřejně hlavně lidé, kteří jdou do hospody jednou za měsíc.

DAN STARÝ

V Podlesí, Plzeň

Možná bych to i přivítal. Je to těžké – dokud to člověk nevyzkouší, tak neví, jestli lidi přestanou chodit.

Zákaz kouření na zahrádce mi přijde divný, nechápu proč, je to přece venku.

S rušením klidu bychom my problém neměli, ale vím minimálně o jedné restauraci, kde by to vadilo. Přímo nad vchodem jsou byty, kde mají děti, a dřív nebo později by to určitě začalo majitele rušit.

EVA HUBÁČKOVÁ

Pivovarský hostinec Rebel, Havlíčkův Brod

Od Nového roku jsme celodenně nekuřácká restaurace. Většinu rezervací jsme totiž stejně měli do našeho nekuřáckého prostoru.

S rušením nočního klidu problém nemáme, jsme v areálu pivovaru a naproti nám je urnová síň.

LUKÁŠ VOTRUBA

U Karla IV., Praha

Doufám, že kšeft to neovlivní. Odejdou kuřáci, přijdou nekuřáci, to je jediná možnost. Otázka je, jak to celé dopadne, mluví se o zakládání nejrůznějších klubů, takže kuřácká klientela by mohla odejít tam. Jako majitel hospody se toho bojím.

Na druhou stranu podle mě doteď diskriminovali kuřáci nekuřáky, takže jako zákazník to vítám.

Kdyby byl zákaz kouření i na zahrádkách, tak bych to uvítal všemi deseti, protože v okolí mají další restaurace zahrádky a kuřáci by chodili tam, takže bych byl radši, aby se nekouřilo vůbec nikde.

KAREL PLESNÍK

Restaurace Lamplota, Brno

Určitě nás to ovlivní, podle mě je to naprostá blbost. Lidé mohou jít do nekuřácké restaurace, poslední dobou je jich hodně. Někteří si naopak u piva nebo u panáčka chtějí zapálit.

Když budou chodit ven, bude z toho akorát bordel. Na rušení nočního klidu si budou lidé stěžovat určitě, protože kdo si půjde zakouřit, tak u toho rozhodně nebude mlčet. Kdybych měl říct svůj názor na zákaz kouření na zahrádkách, tak bych musel být sprostý.

VOJTĚCH ZUGAR

V Dobrých časech, Hodonín

Myslím, že nás to neovlivní. Z pohledu restaurace je to pro nás výhodnější. Už teď se u nás v době obědů od 11.00 do 14.00 hodin nekouří dokonce ani na zahrádce. Děláme to takhle už druhý rok, a že by nám kvůli tomu ubyli zákazníci, to ne. O nekuřácké prostory je větší zájem než o ty kuřácké.

JAN KOS

Černej pták, Jindřichův Hradec

Od začátku máme nekuřáckou restauraci, kouří se pouze venku. Uvidíme, jestli bude kouření zakázané i tam, ale nejspíš nás to neovlivní. Když se něco zruší, tak se to musí projevit někde jinde, takže kuřáci budou postávat venku na ulici – soudím tak i podle toho, co jsem viděl v zahraničí.

KAREL TROUSIL

Zlatý Kaštan, Chomutov

Mně to je jedno, když to zakážou, tak to zakážou. U nás je to půl na půl. Máme pěknou zahrádku a doufám, že tam zákaz kouření nebude.

Když lidi budou tolerantní, tak si myslím, že by se mohly oba tábory sžít. Kuřárnou bych to asi nemohl řešit, protože pro to nemám žádný prostor. Dělám v hospodě celý život a jsem nekuřák. S kuřáky už jsem tak sžitý, že už jsem si na to zvykl.

Zahrádku máme povolenou do dvanácti, takže se rušení nočního klidu nebojím.

MICHAELA PALADINO

Konšelský šenk, Domažlice

Náš chod by to nijak neovlivnilo. Restaurace je ze tří čtvrtin už teď nekuřácká. Víc vytížená je ta část, kde se nekouří.

Máme vnitřní terasu, takže se ani neobávám rušení nočního klidu.

EVA ŠOTKOVÁ

hotel a restaurace Kocanda, Děčín

Strašně bych to uvítala. Sama jsem nekuřačka a myslím si, že mně ani lidem kouření nepřináší nic dobrého.

Jsem i pro zákaz na zahrádkách. Cigaretu si každý může dát před restaurací.

S rušením nočního klidu se potýkáme už teď, zatím je okolí tolerantní a doufám, že by se to o moc nezhoršilo.

Kdyby byly povolené kuřárny, musela bych se zařídit, protože na druhou stranu kuřáci by mi utekli do konkurenčních restaurací, kde by je měli.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!