Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Za středu přibylo 348 nových případů. Dávku vakcíny dostalo rekordních téměř 110 tisíc lidí

V České Lípě 31. května 2021 začali očkovat v novém velkokapacitním centru v Nemocnici s poliklinikou. foto: ČTK

Praha - Testy v Česku ve středu potvrdily 348 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Denní přírůstky nových případů zůstávají nejnižší od konce srpna. Dávku očkování proti nemoci covid-19 dostalo ve středu téměř 110 000 lidí, dosud nejvíc za jeden den. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
  8:45

„Včera (ve středu) nový rekord v očkování, 109 861 za den,“ uvedl Babiš na twitteru. Připomněl, že ve čtvrtek o půlnoci se mohou k očkování začít na webu registrovat lidé od 16 do 29 let a vyzval je, aby možnost využili.

Zkrácení intervalu mezi dávkami proti covidu? Lidé by měli dříve plnou ochranu, říká epidemiolog Smejkal

Více než 100 000 dávek za den zdravotníci rozdali už minulý týden od středy do pátku a také v tomto týdnu v úterý. Web ministerstva zdravotnictví před 08:30 hlásil za středu 57 650 dávek očkování, později číslo aktualizoval na údaj uváděný Babišem. Celkem bylo podle webu od začátku vakcinace loni v prosinci rozdáno zhruba 5,54 milionu dávek, u většiny vakcín jsou potřebné dvě. Ukončené očkování má víc než 1,59 milionu lidí.

V přepočtu na 100 000 obyvatel laboratoře v ČR odhalily za posledních sedm dní 25 nových případů nákazy. Toto takzvané incidenční číslo dál klesá, o den dřív to bylo 26 případů. Nejmenší je nadále v Karlovarském kraji, nižší než šest, nejvíce zasažený koronavirem zůstává Zlínský kraj se 43 případy nákazy na 100 000 obyvatel za poslední týden. 

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zůstává pod 0,8. Pokud je nižší než jedna, šíření nákazy zpomaluje.

Závod s novými mutacemi: proč je důležité rychle proočkovat Česko

Dál ubývá hospitalizovaných s covidem-19. Ke středě jich bylo 432, z nich 74 ve vážném stavu. Obě čísla jsou nejnižší od poloviny loňského září.

Za poslední týden přibylo osm případů podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19, celkem jich Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje 77. Lidé také za sedm dní nahlásili asi 340 podezření na jiné nežádoucí účinky, celkem jich od začátku očkování je 5128. Většinou popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Všechna hlášení, která se prověřují, jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín.

Od začátku epidemie loni v březnu se v zemi covidem-19 prokazatelně nakazilo víc než 1,662 milionu lidí, zemřelo 30 136 z nich. Denní počty úmrtí se už téměř týden drží nižší než deset. Za středu nyní web ministerstva uvádí jednoho zemřelého, čísla ale později zpřesňuje.

Autor: