Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve středu začínají ve školách konzultace ‚jeden na jednoho‘, schůzku s pedagogem je možné domluvit už nyní

Děti ve školách musí nosit roušky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti ve školách musí nosit roušky. | foto: Petr LundákMAFRA

Praha Třeťáci a další žáci vyšších tříd základních škol a také středoškoláci mohou od středy využít možnost individuálních konzultací se svým učitelem. Schůzku „jeden na jednoho“ si mohou s pedagogem domluvit už nyní po emailu nebo telefonu.

„Všichni učitelé mají pracovní emaily a někteří i mobilní telefony, takže to není problém,“ řekl serveru Lidovky.cz prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel pražské Masarykovy základní školy v Klánovicích Michal Černý.

Doplnil, že některé školy mohou využít i objednávání například prostřednictvím online rozvrhu, což bude ale záležet na zájmu žáků. „Rozvrh a systém konzultačních hodin si může každá škola stanovit sama podle svých možností,“ upřesnil Černý.

Ředitelé škol zatím žádný velký zájem nezaznamenali, očekávají ho ale právě od středy, od kdy ministerstvo školství individuální konzultace začne umožňovat. „Jaký o ně bude zájem, lze předem obtížně predikovat. Určitě bude záležet především na školách, jakou formou a v jakém rozsahu tuto možnost nabídnou. To může být velmi rozdílné i podle stupně a typu školy. Stejně tak nelze předem říct, o které předměty bude větší zájem,“ řekl pro Lidovky.cz předseda Národní rady Unie školských asociací ČR – CZESHA a ředitel pražské Masarykovy střední školy chemické Jiří Zajíček.

Vedení základních škol předpokládá největší zájem o konzultace v matematice a češtině, tedy v klíčových předmětech, z nichž se skládají i přijímací zkoušky. Poptávka bude zřejmě i po procvičování cizích jazyků.

Přestože některým pedagogům od středy přibude práce, ředitelé škol tuto možnost považují za přínosnou. „Setkávání učitele s žákem face to face je efektivní, důležité, hraje podstatnou roli při podpoře žáků,“ sdělil serveru Lidovky.cz ředitel základní školy K. V. Raise v Lázních Bělohrad Jaroslav Jirásko. Doplnil, že se jedná především o žáky, kteří mají s distanční výukou problémy buď technické (nejsou připojeni, mají špatnou techniku) nebo vzdělávací (mají své individuální tempo, potřebují více procvičovat a vysvětlovat).

Ve středu se do lavic vrátí žáci prvních a druhých tříd základních škol s tím, že pro ostatní žáky podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) bude zatím pokračovat povinné vzdělávání distančním způsobem s možností individuálních konzultací.

Školy se kvůli zhoršení epidemické situace začaly zavírat postupně v první polovině října. Základní školy přešly na výuku na dálku úplně od 14. října.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...