Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Varech zvítězil outsider

Česko

44. ročník MFF Karlovy Vary nabídl nepříliš silnou soutěž a velmi překvapivého vítěze

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech v sobotu skončil. Hned dvě ceny včetně té za nejlepší film si odnesl snímek Anděl u moře, kterému šance na vítězství připisoval jen málokdo.

Čtyřiačtyřicátý ročník MFF Karlovy Vary zakončilo velké překvapení. Křišťálový glóbus a jednu ze dvou cen za nejlepší mužský herecký výkon získal belgicko-francouzský film Anděl u moře. Snímek o dvanáctiletém chlapci z Maroka, kterému se otec svěří s plánem spáchat sebevraždu, diváky nijak zvlášť nezaujal, a v hodnocení třinácti kritiků ze dvanácti zemí dokonce obsadil poslední místo.

Zvláštní cenu porota v čele s francouzskou producentkou Claudií Ossardovou udělila íránskému snímku Dvacet, v němž zaměstnanci malé jídelny odpočítávají dny do jejího zavření. Cenu za režii získal Němec Andreas Dresen, který soutěžil s tragikomedií z filmového prostředí Whisky s vodkou.

Trofeje za nejlepší mužský herecký výkon byly uděleny ex aequo dvě. Vedle Oliviera Gourmeta, představitele otce v Andělovi u moře, ji získal také Paul Giamatti. Ten ve vtipném a originálním americkém snímku Duše Paula Giamattiho hraje sám sebe.

Tipy na favority nevyšly Nejlepší ženský herecký výkon podle poroty předvedla Paprika Steenová coby herečka s problémy s alkoholem, která se po odvykací kúře pokouší získat zpět své dva syny; dánský snímek Potlesk kritika hodnotila nejvýše a byl považován za jednoho z favoritů soutěže. Velké šance na Křišťálový glóbus se dávaly i polskému sociálnímu dramatu Sviňky o dětské prostituci na polsko-německém pomezí. Teprve patnáctiletý Filip Garbacz získal za ztvárnění hlavního hrdiny zvláštní uznání.

V soutěži dokumentů zvítězil v kategorii do třiceti minut snímek Wagah, zaznamenávající symbolické uzavírání hranic mezi Indií a Pákistánem. Zvláštního uznání se dočkal polský film Než to začne bolet. V kategorii stopáže nad půl hodiny porota, vedená maďarským kritikem Györgym Báronem, ocenila slovensko-českou koprodukci Osadné. Film dokumentuje cestu svérázné dvojice z titulní vesnice na východě Slovenska do bruselského europarlamentu. Natočil jej Marko Škop, jehož snímek Iné svety získal na karlovarském festivalu před třemi roky cenu diváků. Zvláštní uznání poroty putovalo do rukou režisérky Ondi Timonerové za portrét internetového vizionáře Joshe Harrise.

V soutěži Na východ od Západu zvítězil ruský film Jeden a půl pokoje, zvláštní uznání vybojovala polská Prasklina. Diváckou cenu deníku Právo si vysloužil vtipný koprodukční snímek Na velikosti záleží z prostředí zápasů sumo, který se na vrcholu žebříčku diváckých preferencí držel už od začátku festivalu.

Pro Křišťálové glóby za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si do Karlových Varů přijeli herci John Malkovich a Isabelle Huppertová a tuzemský filmař Jan Švankmajer. Cenu prezidenta festivalu převzal herec, režisér a producent Antonio Banderas.

***

Festival v číslech Na 44. MFF Karlovy Vary přijelo 12 061 akreditovaných návštěvníků: 10 277 si pořídilo festival pass, 342 bylo tvůrců, 814 filmových profesionálů a 628 novinářů. Uskutečnilo se 464 filmových projekcí, na které přišlo 131 293 diváků. Promítnuto bylo 232 filmů, z toho 194 hraných a 38 dokumentů. 19 snímků mělo ve Varech světovou premiéru, 34 mezinárodní a 12 evropskou.

Výsledky 44. MFF Karlovy Vary Křišťálový glóbus Anděl u moře (režie Frédéric Dumont) Zvláštní cena poroty Dvacet (Abdolreza Kahani) Cena za režii Andreas Dresen (Whisky s vodkou) Nejlepší ženský herecký výkon Paprika Steenová (Potlesk) Nejlepší mužský herecký výkon (ex aequo) Olivier Gourmet (Anděl u moře) Paul Giamatti (Duše Paula Giamattiho) Zvláštní uznání Filip Garbacz (Sviňky) Nejlepší dokumentární film do 30 minut Wagah (režie Supriyo Sen) Zvláštní uznání Než to začne bolet (režie Marcin Koszalka) Nejlepší dokumentární film nad 30 minut Osadné (režie Marko Škop) Zvláštní uznání Žijeme na veřejnosti (režie Ondi Timonerová) Hlavní cena soutěže Na východ od Západu Jeden a půl pokoje (režie Andrej Chržanovskij) Zvláštní uznání Prasklina (režie Michal Rosa) Divácká cena deníku Právo Na velikosti záleží (režie Erez Tadmor a Sharon Maymon) Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii Isabelle Huppertová John Malkovich Jan Švankmajer Nezávislá kamera za nejlepší film sekce Fórum nezávislých Eamon (režie Margaret Corkeryová) Cena FIPRESCI Bez konce (Vinko Brešan)

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?
Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten...