4. března 2018 17:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve Varnsdorfu zemřeli zřejmě na otravu oxidem uhelnatým dva lidé

Sanitka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sanitka - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Varnsdorf (Děčínsko)  Dva lidé v neděli zemřeli ve Varnsdorfu na Děčínsku, třetí skončil v nemocnici. Pravděpodobně šlo o otravu oxidem uhelnatým, řekla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Jednou z obětí je nezletilé dítě.

Tragédie se odehrála pravděpodobně dopoledne. „Došlo k úmrtí dvou osob. Jedna osoba byla v ohrožení života transportována vrtulníkem do nemocnice. Pravděpodobně se mohlo jednat o otravu oxidem uhelnatým,“ uvedla Poláčková. Policie případ dál vyšetřuje. „Zjišťujeme okolnosti, jak k události došlo a jestli nedošlo k nějakému pochybení,“ dodala Poláčková.

Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez zápachu, který vzniká nedokonalým spalováním organických látek. Při vdechování se váže na hemoglobin obsažený v červených krvinkách místo kyslíku.

Ze statistik vyplývá, že v České republice je v souvislosti s únikem oxidu uhelnatého každoročně intoxikováno více než tisíc lidí, asi čtvrtina z nich musí být hospitalizována. Na následky otravy umírá ročně v průměru asi sto lidí. Otravy nejčastěji způsobují domácí topeniště - kamna, krby, kotle nebo ohřívače vody. K otravám přispívá i zateplení a výměna oken, tedy větší utěsnění obydlí, což brání přirozenému pohybu vzduchu a větrání.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.