Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chladné vatikánské podzemí utichlo. Pak zazněl zpěv a rakev s ostatky kardinála pozvedli

Kaple ve vatikánském podzemí. Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly vyzdviženy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaple ve vatikánském podzemí. Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly vyzdviženy... | foto: Eliška Nová, Lidové noviny

VATIKÁN (od zpravodajky LN)  Ještě v půl páté odpoledne je v podzemí svatopetrské baziliky božské ticho. O patnáct minut později už je tady obdobně živo jako venku, v téměř letním dni na svatopetrském náměstí. Svatí i nesvatí muži se pohybují sem a tam. Za chvíli vynesou před oltář rakev s ostatky kardinála Josefa Berana.

Pár minut před pátou chladné podzemí baziliky jen na vteřinu znovu utichne. Rozezní se zpěv.

Poslední přání

Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly ve čtvrtek vyzdviženy ostatky kardinála Josefa Berana. V pátek budou převezeny do Prahy a v pondělí uloženy v katedrále sv. Víta. Plní se tak poslední přání duchovního a politického vězně, jemuž československý komunistický režim znemožnil návrat do vlasti za jeho života i po smrti.

V místě posledního odpočinku papežů bylo tělo uloženo od Beranovy smrti v exilu v roce 1969. Přemístění ostatků povolil počátkem letošního roku papež František.

Hnědou rakev se zlatými úchyty zvednou ze země kaple a nesou kruhovou chodbou vymalovanou na stropě obrazy andělů a stráženou sochami svatých - Tomáše nebo Jakuba. Až před oltář Svatého Petra.

Ceremonii, která začala v pět odpoledne přihlíželi i čeští biskupové - královéhradecký Jan Vokál, plzeňský Tomáš Holub a pomocný pražský Zdeněk Wasserbauer, ministr kultury Ilja Šmíd, český velvyslanec Pavel Vošalík. Vzhledem k tomu, že kardinál byl Čechoslovák, slavnostní chvíli přihlížel i slovenský velvyslanec Peter Sopko.

Po bezmála šedesáti letech se ve čtvrtek začalo plnit Beranovo přání. Vrací se zpátky do vlasti. Jeho cesta začala právě tady, v kryptě pod svatým stolcem.

Kaple ve vatikánském podzemí. Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly vyzdviženy...
Pohřební vůz. Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky...

Duchovního, který vzdoroval oběma děsivým totalitním režimům, jež zasáhly ve dvacátém století Československo, ze země vyhnal ten druhý - komunistický. Beran byl nucen žít 14 let v internaci, odříznutý od světa. Když ho pak papež jmenoval kardinálem, dovolili mu odjet do Říma. Ale s podmínkou: kardinál už se nevrátí. Návrat arcibiskupa pražského nepovolili komunisté ani po jeho smrti.

Papež tehdy udělil Beranovi zvláštní privilegium. Nechal ho pohřbít tady, ve svatopetrské bazilice, po boku nejvyšších představitelů církve. A sám obřad navzdory zvyklostem sloužil.

Před 18 hodinou opustily ostatky kardinála Berana Vatikán, rakev naložili do stříbrného pohřebního vozu a kolona aut zamířila do Nepomucenu. Započala tak poslední cestu kardinála do míst, které souvisely s jeho životem. Ta skončí v pondělí v katedrále svatého Víta.

Na Berana teď doma čekají duchovní i poutníci, kteří s ním tuto cestu budou absolvovat v pátek. Do dejvického kostela a na Strahov, kde zůstane přes noc, než bude v sobotu převezen do katedrály svatého Víta, kde bude v pondělí pohřben.

Končí Beranova emigrace

V papežské koleji Nepomucenum, určené pro české a slovenské bohoslovce, odsloužil za Berana mši slovenský kardinál Jozef Tomko, který je Beranovým pamětníkem. Pak budou ostatky v koleji vystaveny až do desíti hodin večer, aby jim mohli vzdát hold a přidat rozloučení seminaristé s krajany.

„Návrat kardinála Berana do vlasti je velký triumf. Končí tím vlastně jeho emigrace,” řekl ministr kultury Ilja Šmíd v koleji v Nepomucenu, kde Beran žil. Důkaz, že se Beran do zdejší historie zapsal, je i jeho obraz, který dominuje stěně jedné z místností.

Naopak Beranovu touhu vrátit se zpět domů potvrzuje váček s hlínou, který byl uložen do jeho rakve.

Šmíd i český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík vyzdvihli, že se kardinál vrací právě letos, kdy si Česko i Slovensko připomínají všechna osmičková výročí. „Stejně jako do osudu českého národa zasáhly osmičkové roky i do osudu kardinála Berana,“ řekl LN Vošalík.

Ve svatopetrské bazilice bude na trvalou památku kardinála Berana umístěna pamětní deska. Dočasný hrob ve Vatikánu bude zrušen a deska z něj by měla spočinout v Beranově rodné Plzni.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...