Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve včelařském ústavu unikla kyselina mravenčí, 15 lidí bylo evakuováno

Česko

  11:26aktualizováno  11:36
MÁSLOVICE - Ve Výzkumném ústavu včelařském v Máslovicích u Prahy uniklo až sto litrů kyseliny mravenčí. Hasiči museli evakuovat 15 lidí, kyselinu pak likvidovali v protichemických oblecích. Nikdo nebyl zraněn.
Hasiči (ilustrační foto)

Hasiči (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Informovala o tom mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Únik nebezpečné látky byl hasičům nahlášen před půl sedmou hodinou ráno. "Původní informace byla, že uniklo 600 litrů této 85procentní kyseliny.

Jak se ukázalo, uniklo jí maximálně 100 litrů, a to ve druhém patře třípodlažní budovy," uvedla mluvčí hasičů. Všichni zaměstnanci se z objektu bezpečně dostali. Krátce po desáté hodině byl únik zlikvidován a objekt písemně předán majiteli.

Na místě zasahovali hasiči z Mělníka, Kralup nad Vltavou, Letiště Vodochody a Chemická laboratoř Kamenice. Při zásahu využívají kompletní protichemický oblek a dýchací přístroje. "Střídaly se čtyři dvoučlenné pracovní skupiny. Uniklou kyselinu hasiči zasypávali sorbentem, poté se tato nasáklá hmota jímá do barelů, zbytek na zemi se zasypává vápnem," sdělila Kostková. O situaci byl informován odbor životného prostředí Městského úřadu Kralup nad Vltavou.

Kyselina mravenčí

Kyselinu mravenčí používají někteří včelaři jako prostředek proti varroáze, co je infekční nemoc včel způsobená roztoči. Samotná kyselina je bezbarvá, ostře páchnoucí kapalina s leptavými účinky.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat