Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Velehradu se žilo už v devátém století

Česko

VELEHRAD Archeologové poprvé přímo doložili osídlení Velehradu v době Velké Moravy, tedy v devátém století. Při záchranných pracích ve velehradské bazilice objevili velkomoravskou keramiku a dokázali, že se tam v době největší slávy Velkomoravské říše pohybovali lidé.

„Jde o nejstarší doklad osídlení Velehradu,“ řekl vedoucí výzkumu Zdeněk Šenk ze společnosti Archaia Olomouc. „V minulosti se vedly velké spory, zda místo bylo osídleno v době Velké Moravy. Náš nález dokládá lidské aktivity přímo na místě baziliky ještě před jejím založením, ke kterému došlo na počátku 13. století,“ upřesnil.

Objev ale ani zdaleka neznamená, že Velehrad mohl být bájným Veligradem, někdejším hlavním městem Velkomoravské říše, popsaným kupcem Abú Omarem ibn Rustou z Isfahánu. Vědci dodnes místo, kde údajně stály výstavné domy, nenašli. Pátrání směřují například na Valy u Mikulčic, Staré Město, Pohansko, ale také Znojmo, Hodonín či na Slovensko. V sousedství Velehradu leží další archeologická lokalita – Modrá.

Velehrad je přesto v lidové tradici považován za centrum Velkomoravské říše i sídlo arcibiskupa Metoděje, a tedy také centrum šíření křesťanství v českých zemích. I proto tam později vyrostl rozlehlý církevní areál, který nyní prochází rozsáhlou obnovou v celkové hodnotě více než 300 milionů korun.

Archeologové prozkoumávají prostory od loňského podzimu. V areálu odkryli při průzkumech také hroby s kosterními pozůstatky ze 13. století a důmyslný systém odvodňovacích kanálů. „Na základě předběžného antropologického posudku můžeme již nyní říct, že zde byl pohřben jeden ještě nedospělý jedinec. Jedna z koster je naopak velmi robustní, má výrazné svalové úpony. Z toho plyne, že se jednalo o člověka atletické postavy,“ popsal vedoucí archeologických prací. Historici předpokládají, že v samotném ambitu, kde byla hrobka objevena, se přestalo pohřbívat v roce 1421. Tehdy byl klášter napaden husity z nedalekých Nedakonic.

Odvodňovací kanály archeologové odkryli v severovýchodním nároží původní křížové cesty. Již v minulosti zde byla objevena výklenková hrobka a původní vstup z křížové chodby do samotného chrámu. „Odvodňovací kanály jsou zajímavé především tím, že část současných záchranných prací také souvisela s odvodněním. Je jasné, že se stejným problémem jako dnes se potýkali již v období vrcholného středověku cisterciáčtí mniši a řeholníci,“ poznamenal Šenk.

Z movitých nálezů archeologové objevili například velké množství zlomků keramiky z 13. století, soubor prvků mozaikové dlažby. V prostoru před západním průčelím nalezli medailonek s vyobrazením Kristovy tváře.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!