Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na Žďársku při výkopech našli leteckou pumu, po převozu byla odpálena. Asi 1300 evakuovaných se vrací domů

Úplná uzávěra okolí města Velká Bíteš, kde byla nalezena puma z druhé světové války. foto: Reprofoto: Twitter/Policie ČR

Velká Bíteš (Žďársko) - Ve Velké Bíteši na Žďársku v neděli policie evakuovala asi 1300 obyvatel kvůli nálezu letecké pumy. Pumu našli pracovníci dopoledne při výkopech v okrajové části města. Domů se lidé mohli začít vracet po 15:00.
  14:28aktualizováno  17:28

Pyrotechnici zajistili leteckou pumu u Home Credit Arény v Liberci. Tisíce evakuovaných se vrátily domů

Mluvčí krajské policie Dana Čírtková následně sdělila, že pumu policejní pyrotechnik s doprovodem policejních vozidel převezl na bezpečné místo v okolí města, kde ji zneškodnil.

Policie 6. června 2021 ve Velké Bíteši kvůli nálezu letecké pumy evakuovala asi...
Puma se našla při výkopech na kraji města Velká Bíteš. Nálezem se zabývá...

O nálezu v lokalitě U Kapličky, kde dělníci připravovali základy pro stavbu nového rodinného domu, se policie dozvěděla v 10:00. Místo museli opustit lidé z domů zhruba v okruhu 800 metrů. Podle mluvčí odjeli k příbuzným a známým nebo využili evakuační autobus. Před 14:00 byla lokalita zcela uzavřená.

S evakuací obyvatel pomáhali hasiči. Autobusy je převážely na fotbalové hřiště, kde byla pro případ, že by někomu bylo špatně, připravená i zdravotnická záchranná služba. Na hřišti bylo podle policie asi 150 osob.

Případy, kdy byla na území ČR v uplynulých letech nalezená nebezpečná munice z druhé světové války:

23. března 2015 - Policie v Opavě - Kateřinkách kvůli nevybuchlé munici evakuovala 700 lidí. Nález munice byl policii nahlášen mezi 15:00 a 16:00. Nevybuchlou německou leteckou pumu, kterou dělníci našli při výkopových pracích, pyrotechnici ve 21:30 deaktivovali.

4. listopadu 2016 - V Brně v Řípské ulici ve Slatině našli dělníci nevybuchlou pumu z druhé světové války, policie evakuovala asi 200 lidí z přilehlých bytových domů a dětského herního centra. Část ulice byla uzavřená, České dráhy zastavily provoz na trati Slatina - Šlapanice. Munice byla odvezena k likvidaci, lidé se mohli vrátit zpět asi po hodině.

13. března 2019 - Policejní pyrotechnici zneškodnili v Mariánských Radčicích na Mostecku americkou pumu z druhé světové války vážící téměř 230 kilogramů.

29. května 2019 - Policie spolu s hasiči evakuovala v Plzni kolem 12:00 asi 20 000 lidí kvůli nálezu válečné letecké pumy, kterou našli dělníci při výkopových pracích v areálu atletického stadionu ve Vejprnické ulici. Pyrotechnik pumu deaktivoval a lidé se mohli vrátit domů. Akce skončila kolem 21:00.

25. září 2019 - Kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy poblíž Home Credit Arény v Liberci policie evakuovala 5000 lidí. Policie byla k nálezu předmětu připomínajícího munici přivolána po 14:30, pyrotechnik zjistil, že jde o leteckou pumu z druhé světové války a nařídil evakuaci okolí. Pyrotechnici pumu, která byla nejspíš z náletu sovětských bombardérů z 9. května 1945, zajistili kolem půlnoci.

17. října 2019 - Při výkopových pracích objevili dělníci kolem 08:00 v Kunovicích na Uherskohradišťsku leteckou pumu. Z průmyslového areálu, kde se munice našla, evakuovali policisté 1300 lidí. Přivolaní pyrotechnici pumu odvezli. Zásah v areálu trval zhruba tři hodiny, skončil po 11:00, areál byl poté zpřístupněn.

17. února 2020 - Zhruba padesátikilogramovou leteckou pumu z druhé světové války našli ráno při stavebních pracích v Milovicích na Nymbursku. Pyrotechnici ji dopoledne bezpečně vyzdvihli a odvezli k odborné likvidaci. Asi sedm desítek evakuovaných lidí se mohlo v 11:30, zhruba po třech hodinách od evakuace, vrátit do svých domovů.

24. února 2020 - Policie evakuovala bezmála 300 obyvatel Kuřimi včetně žáků odborné školy kvůli nálezu letecké pumy z druhé světové války. Lidé se domů mohli vrátit zpět za více než dvě hodiny. Pumu pyrotechnik deaktivoval a převezl k odborné likvidaci.

1. května 2021 - Okolo 300 lidí bylo evakuováno z domů v obci Sosnová na Opavsku, poté co tam hledač kovu našel nevybuchlou pumu německé výroby o hmotnosti 250 kilogramů. Vzhledem ke stavu munice provedl policejní pyrotechnik na místě její řízenou likvidaci. Lidé se mohli vrátit domů po několika hodinách. Šlo o nevybuchlou leteckou pumu .

5. května 2021 - V petrochemickém areálu Unipetrolu u Litvínova na Mostecku se našla letecká puma z druhé světové války. Po poledni kvůli tomu policie na zhruba dvě hodiny uzavřela hlavní silnici I/27 mezi Mostem a Litvínovem. Z chemického areálu Záluží u Litvínova se muselo evakuovat 5400 osob. Pyrotechnik pumu těžkou 250 kilogramů zneškodnil, aby nenastal výbuch, a poté ji odvezli mimo areál k řízené likvidaci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!