Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ve velkém se vaří už i v Česku

Česko

Problém zvaný „perník“ - Odborníci se vůbec poprvé sešli v Praze, aby varovali před šířením drogy

„Letos poprvé čeští detektivové poukázali na nový trend: průmyslovou výrobu pervitinu,“ říká Tomáš Zábranský z Centra adiktologie (závislostí).

* LN Československo proslulo množstvím malých varen. Někteří si dokonce myslí, že pervitin je „český vynález“...

To sice není pravda, ale v sedmdesátých letech měl u nás pervitin opravdu velký rozmach a získal mezi narkomany výsadní postavení. Traduje se, že na svědomí to má jakýsi Freud, jedna z postaviček podsvětí, která v té době přišla na jednoduchou výrobu z běžně dostupného léku proti kašli Solutanu.

* LN A jak to vypadá s uživateli pervitinu v Česku dnes?

Závislých je jich zhruba stále stejný počet. Jde přibližně o dvacet tisíc lidí. Ve většině případů jde o jakousi starou gardu. Nám ale dělá vrásky rozmach takzvaných rekreačních konzumentů, kteří si pervitin vezmou na taneční party nebo k nějaké jiné zábavě, jednou dvakrát týdně. Ti jsou nejrizikovější skupinou. Oproti zkušeným narkomanům nemají dost informací a snadněji se mohou předávkovat.

* LN Může člověk získat závislost na pervitinu po jednom požití drogy?

Ne. Fyzickou závislost na žádné droze nemůžete získat po jednom požití. Na druhou stranu je zde velmi vysoké riziko postupného návyku nebo například i zmiňovaného předávkování.

* LN Čím si tuto „novou módu“ vysvětlujete?

Když to zlehčím, jde o marketing. Dealeři s drogou jsou často nedaleko a nutkání zkusit něco nového veliké. Pervitin ale začal vytlačovat jiné taneční drogy jako třeba extázi. To může mít také další příčiny. Pervitin se dříve vždy vyráběl v malých varnách. Byly to skupinky pěti šesti lidí okolo jednoho vařiče, který je zásoboval. Drogu vyráběl většinou někde v bytě. Letos poprvé protidrogová centrála poukázala na nový trend. Detektivové objevili dvě mnohem větší, průmyslové varny, které by byly schopné zásobovat tímto „zbožím“ mnohem širší klientelu.

* LN Stal se tedy z byznysu domácích narkomanů najednou obchod mafie?

Ano. Od roku 2000 se počty závislých na této droze po celém světě zvyšují. Příkladem může být Slovensko, kde bylo před osmi lety 68 závislých na pervitinu, nyní je to osm stovek lidí. Po této droze je také značná poptávka v Anglii, v Německu a v Rakousku. Obrovský nárůst zaznamenali také na Ukrajině a v Rusku. To vše napovídá tomu, že za obchodováním s touto drogou stojí organizované gangy.

* LN Proč mají mafie takový zájem zrovna o metamfetamin?

Výroba pervitinu je poměrně levnou záležitostí. Z léků, které jsou běžně na trhu k dostání, stačí dostat pseudoefedrin. Droga se dá vyrábět přímo ve státě, kde ji chcete prodávat. Nemusíte ji složitě pašovat.

* LN Hovoříte o tom, že léky obsahující účinnou látku jsou běžně k dostání. Jak se s tím snaží Česká republika vypořádat?

V současné době se jedná o čtyři léky. Nurofen, Modafen, Paralen a Panadol. Od nového roku připravilo ministerstvo vnitra s odborníky nová pravidla, podle kterých si jich najednou budete moci vzít jen omezené množství: tři balení.

***

Co je pervitin?

Stimulující látka metamfetamin, v Česku známější pod názvem pervitin, má formu bílého prášku nebo bílých krystalků. Účinější forma vypadá jako tříštivé lesklé krystalky a nazývá se anglicky ice (led).

Droga může být užívána inhalací, šňupáním nebo nitrožilně v roztoku, a působí obvykle 3 až 12 hodin, při vyšších dávkách i déle,

Látka krátkodobě zvyšuje hranice fyzické výdrže lidského organismu, krátkodobě zvyšuje ostražitost a mozkovou aktivitu.

Ve větších dávkách působí euforicky a snižuje pud sebezáchovy.

historie

Pervitinu příbuzný amfetamin byl syntetizován poprvé rumunským lékařem Lazarem Edeleanu v roce 1887. Metamfetamin se poprvé podařilo za pomoci kyseliny jodovodíkové a fosforu vyrobit Japonskému chemikovi Akiru Ogatovi v roce 1919 .

Pod obchodním názvem Pervitin začala s novou výrobou látky německá firma Temmler Werken ve druhé polovině třicátých let 20. století nejprve ve formě tablet, později injekční ampule.

Během druhé světové války metamfetamin rozdávali vojákům především japonští a němečtí velitelé. Doložené jsou případy, kdy drogu užívali japonští sebevražední piloti kamikaze. Pervitin brali i němečtí piloti, kteří v pozdější fázi války museli nalétat větší množství hodin než jejich protivníci (bylo jich totiž početně méně).

Podle historiků používal metamfetamin od roku 1942 pravděpodobně také Adolf Hitler, a sice na doporučení osobního lékaře Theodora Morella.

V sedmdesátých letech se stal pervitin populární v tehdejším Československu. Podle drogových expertů byla důvodem poměrně snadná výroba a také fakt, že přes přísně střeženou železnou oponu se jiné tvrdé drogy dostávaly jen velmi sporadicky.

V roce 2002 při misi v Afghánistaánu bombardoval americký pilot pod vlivem látky dexedrin, která obsahuje také etamfetamin, spojenecké jednotky. Při projednávání případu obhájci argumentovali, že dexedrin se v amerických vzdušných silách běžně používá.

Od roku 2000 v USA, Kanadě a Austrálii zaznamenali mnohonásobný nárůst závislých na metamfetaminu. Podobně v současné době tato droga dobývá i jihovýchodní Asii. Po celém světě je drogovými mafiemi metafetamin oblíbený kvůli velmi levné výrobě.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč