7. února 2019 22:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prozatímní prezident Gaidó? Nic protiústavního, země potřebuje svobodné volby, míní Zeman

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA Ve Venezuele se nestalo nic proti ústavě, podle které parlament odvolat prezidenta Nicoláse Madura, odůvodnil ve čtvrtek prezident Miloš Zeman pozvání pro prozatímního venezuelského prezidenta Juana Guaidóa na návštěvu Česka. V televizi Barrandov prezident také uvedl, že latinskoamerická země potřebuje hlavně svobodné volby.

O pozvání pro Guaidóa informoval Pražský hrad ve středu. Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil 23. ledna prezidentskou přísahu poté, co parlament neuznal Madurův druhý prezidentský mandát, protože vzešel z nedemokratických voleb. Česká vláda uznala Guaidóa prozatímním prezidentem v pondělí. Učinily tak i další státy EU, naopak Rusko nebo Čína podporují Madurův režim.

Zeman řekl, že Madura z funkce odvolal venezuelský parlament, který ovládá opozice. Podle venezuelské ústavy, jestliže je prezident odvolán nebo zemře, na jeho místo jako dočasný prezident nastupuje předseda parlamentu, doplnil. „Což je právě pan Guaidó. Takže nestalo se nic proti této ústavě,“ podotkl.

Pozvání pro prozatímního prezidenta Guaidóa

Prezident připomněl, že v dopise s pozváním pro Guaidóa vyzval prozatímního prezidenta, aby co nejrychleji uspořádal opravdu svobodné volby. Poukázal na to, že Venezuela má rozsáhlá ložiska ropy, ale trpí přitom nesmírnou chudobou, rozpadem zdravotnictví a školství. „Ta země v první řadě potřebuje svobodné volby,“ dodal.

Ve Venezuele se minulý měsíc vyhrotila ústavní krize. Guaidó složil přísahu jako prozatímní prezident při masových demonstracích. Učinil tak poté, co parlament neuznal za legitimní Madurův druhý prezidentský mandát, protože vzešel z voleb, které podle opozice, Evropské unie i řady zemí, včetně USA, nebyly svobodné.

Guaidóa uznaly za úřadujícího prezidenta do uspořádání svobodných voleb více než čtyři desítky zemí, včetně většiny zemí EU. Madura nadále podporuje Rusko, Čína, Turecko či několik krajně levicových vlád Latinské Ameriky, mimo jiné Kuba a Bolívie.

ČTK

PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět
PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět

Vždy to vypadá nadějně, ale stále nic. Měřím bazální teplotu, tento měsíc to vypadalo velmi nadějně. Teplota 37,5 a Ms meškala 7 dní. A stejně ta mrška červená přišla. :( Už nevím proč to nejde. Vždy se snažíme v době ovulace i pravidelně celý měsíc a stále nic. Už je mi z toho až smutno.

Najdete na Lidovky.cz