Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve víru ostalgie

Česko

I dvacet let po pádu Zdi si milovník zašlých časů NDR přijde v bývalém východním Berlíně na své. Jen namísto neblaze proslulých „dederonských“ restaurací tu na něj čekají zcela standardní služby.

Hotel Ostel

Milovníkům retra současný Berlín nabízí snadný návrat před rok 1989.

K navození dobové atmoséry se stačí třeba jen vhodně ubytovat, ideálně v tzv. Ostelu (www.ostel.eu). Ten si již před několika lety získal popularitu výbavou ve stylu NDR. Kromě autentického nábytku je hotel vyzdoben portréty východoněmeckého vůdce Ericha Honeckera. Jedna noc v jednolůžkovém pokoji stojí mezi 48 a 55 eury.

Klobásky a čokoláda

Podzim je v Berlíně chladný, zkřehlému turistovi proto přijde vhod oblíbený svařák nebo místní klobásky, zejména bratwursty. I ve východní části města se již prosadily původně západoberlínské currywursty. Němci je velmi rádi jedí například s hranolky a kečupem. Pokud budete mít štěstí, narazíte na pouličního prodavače, který má gril připásaný přímo na prsou. Klobáska od něj vás vyjde na pouhé jedno euro a dvacet centů. Na útulném náměstí Gendarmenmarkt přijdou k chuti, byť poněkud dražší, vynikající čokoládové dobroty všeho druhu z podniku Fassbender & Rausch.

Muzeum NDR

Největší hody vyznavači „ostalgie“ zažijí při návštěvě Muzea NDR. Cestou k němu se turisté mohou převtělit do východoněmeckého vojáka, který krátce po stavbě Berlínské zdi prchl za svobodou do západní části města. Muzeum není nijak rozsáhlé, přesto se tu můžete posadit za volant trabantu, okouknout východoněmecký obývací pokoj nebo si prohlédnout autentický jídelní lístek z kavárny někdejšího hotelu Palast, jehož chloubou byla například sovětská vodka.

Okolí Alexanderplatzu

Při prohlídce města by byla chyba vynechat dominanty spjaté s NDR. Začít můžete na bývalém ústředním náměstí Východního Berlína, Alexanderplatzu (foto nahoře).

Ráz oblasti udává i nedaleká televizní věž. Na známém muzejním ostrově najdete Berlínský dóm. Protestantská katedrála byla v dnešní podobě chloubou Berlína již od poloviny 18. století.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...