Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Vítkově utíkali opět před chlorem

Česko

  13:38
VÍTKOV (Opavsko) - Ve Vítkově na Opavsku dnes opět unikl chlor z areálu úpravny vody v městské části Podhradí. Hasiči preventivně evakuovali 300 lidí. Jde už o třetí únik chloru v posledních třech dnech. Při prvním se dva muži přiotrávili.

Hasiči museli kvůli chloru zasahovat ve Vítkově na Opavsku už potřetí za tři dny. foto: Jaroslav OžanaČTK

"Z odkalovací nádrže, kam jsme v úterý přečerpali část chemikálií, se uvolnil mrak výparů. Jeho složení přesně neznáme, pro jistotu jsme však přistoupili k evakuaci, pravděpodobně se jednalo o látku na bázi chloru" uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. Dodal, že vítr mrak rozptýlil ještě během dopoledne.

Podle mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK) Evy Špirochové se dnes stala menší chemická reakce při likvidaci následků úterní havárie. "Zbytky chemikálií se vyplavují do kalových lagun, kde se neutralizují. Při průtokem lagunami se uvolnily další chemikálie. Došlo k menší reakci, při níž vznikly opět páry obsahující chlorové látky. Proto hasiči provedli preventivně evakuaci. Podle našich posledních informací se situace ve vodárně stabilizuje, mrak par se už rozptýlil," řekla Špirochová před 13:00.

"Nyní pokračujeme v neutralizaci chemikálií v odkalovacích lagunách. Předpokládáme, že během odpoledne se lidé budou moci vrátit zpět do svých domovů," řekl Kůdela.

Hasiči opět evakuovali asi 200 studentů a učitelů střední školy, která se nachází v blízkosti úpravny vody. Její vedení vyhlásilo studijní volno. "Nyní se staráme v kulturním domě o pětatřicet místních obyvatel. Navíc jsme pro zasahující na místě zajistili 80 obědů," řekl  starosta Vítkova Pavel Smolka. Dodal, že kolem 15:00 by mělo být jasné, zda se hasičům podaří nebezpečné chemikálie zlikvidovat.

"Připravujeme se i na variantu, že se lidé nebudou moci vrátit domů. Pak bychom je umístili do hotelu," dodal. Poprvé chlor unikl v areálu čistírny, která patří SmVaK, v pondělí kolem 21:30. Výparů se nadýchali dva zaměstnanci, kteří skončili v nemocnici se zvracením a problémy s dýcháním. Příčinou úniku byla asi chyba zaměstnanců při přečerpávání chemikálií, řekla v úterý mluvčí SmVaK.

V úterý dopoledne chlor unikl podruhé. Chemikálie se dostala mimo areál a vytvořil se mrak. Hasiči preventivně evakuovali 200 lidí z nedaleké střední školy a obyvatele několika okolních domů. Evakuace pak byla odvolána v 17:00. Chlor má na lidský organismus silně toxické účinky. Dráždí a způsobuje poleptání sliznic a kůže. V minulosti podobné havárie skončily i smrtí postižených.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat