Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Roušky musí znovu na tvář, také ve Vlčnově se zpřísňují pravidla . Omezeny jsou i hromadné akce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Michal TurekMAFRA

Vlčnov (Uherskohradišťsko)  Ve Vlčnově na Uherskohradišťsku prokázaly testy nákazu novým typem koronaviru u osmi lidí. Jejich počet se v sobotu nezvýšil, řekla odpoledne Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice. Od sobotních 16:00 musejí lidé v obci povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 lidmi, je nutné při nich dodržovat rozestupy. Vyplývá to z mimořádného opatření, které v sobotu vydali hygienici.

Opatření platí na území obce se zhruba 3000 obyvateli až do odvolání. Lidé by měli roušky nosit také venku, v případě, že není možné dodržet rozestup 1,5 metru. Výjimkou je bydliště. Povinné nošení roušek se nevztahuje na děti do dvou let, děti při pobytu v mateřské škole nebo osoby s poruchou intelektu. Součástí nařízení je i zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb. Hygienici vyzvali majitele obchodů, zdravotních a sociálních zařízení a dalších běžně přístupných vnitřních prostor, aby je průběžně dezinfikovali.

O osmi nakažených v obci informoval v pátek večer hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) na svém facebookovém profilu. Podle Ševčíkové evidují hygienici ve Vlčnově osm případů nemoci covid-19 také k sobotním 17:00. Mimořádná opatření přijali hygienici kvůli nárůstu počtu nakažených a k zamezení dalšího šíření onemocnění. „Nárůst počtu nových případů v dané obci nesouvisí s nákazou v Uherskohradišťské nemocnici,“ řekla v sobotu Ševčíková.

Na multioborové jednotce intenzivní péče Uherskohradišťské nemocnice testy v uplynulých dnech potvrdily covid-19 u deseti zaměstnanců a jednoho pacienta. Oddělení zůstává zavřené. „Situace v Uherskohradišťské nemocnici se stabilizovala. Ve zdravotnickém zařízení jsou nastavena karanténní opatření u osob, které byly v rizikovém kontaktu,“ uvedla Ševčíková.

Starosta Vlčnova Jiří Matušík (nestr. za ODS) prostřednictvím oficiálních webových stránek obce už před několika dny požádal občany, aby zejména v uzavřených prostorách používali pokrývku úst a nosu a dezinfekci. „Nařízení hygieniků jsme předešli. Lidé roušky skutečně začali nosit, chovají se velmi slušně. Myslím si, že je to na dobré cestě. U nás se to rozneslo hlavně v restauracích,“ řekl starosta.

V karanténě jsou podle něj v obci zřejmě desítky lidí. Podle hygieniků se počet lidí v karanténě průběžně mění, přesné číslo nezveřejnili. „Seznamy se stále doplňují a aktualizují,“ uvedla Ševčíková.

Pokračuje podle ní testování vytipovaných obyvatel obce. „Na výsledky odběrů stále čekáme. O plošném testování v tuto chvíli neuvažujeme. Situaci pečlivě monitorujeme a průběžně vyhodnocujeme,“ doplnila Ševčíková.

Podle údajů zveřejněných v sobotu dopoledne krajskou hygienickou stanicí ve Zlínském kraji dosud covidem-19 onemocnělo 426 lidí. Od pátečního rána přibylo v regionu šest nakažených. Hygienici zaznamenali 171 případů covidu-19 na Uherskohradišťsku, 146 na Zlínsku, 67 jich evidují na Vsetínsku a 42 na Kroměřížsku. Z nemoci se podle nich v regionu vyléčilo 366 lidí, tři lidé zemřeli.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...