Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hoří pivovar Konrád. Zkrotit plameny pomohl i déšť, požár zasáhl dvě patra a střechu

Hasiči zasahovali 29. června 2020 ve Vratislavicích nad Nisou na Liberecku, kde začalo nad ránem hořet v pivovaru. Požár je většího rozsahu, oheň zasáhl vnitřek budovy i střešní konstrukci. foto: ČTK

Vratislavice nad Nisou (Liberecko) - Škody za miliony korun způsobil pondělní požár Pivovaru Konrad ve Vratislavicích nad Nisou na okraji Liberce. Hasiči ho likvidovali přes šest hodin a dva z nich při něm utrpěli lehké zranění. Hořelo v historické budově sladovny. Příčinou byla zřejmě závada na elektroinstalaci, řekl novinářům ředitel pivovaru Petr Hostaš. Podle mluvčí hasičů Lucie Hložkové se příčina a výše škod zjišťuje.
  7:39

Hasiči v Českém Těšíně po 23 hodinách uhasili požár zásobníku plynu. Podezřelý žhář byl pod vlivem drog

Vratislavický pivovar je jedním z mála českých pivovarů, který si sám vyrábí slad. Hořet začalo před 4 hodinou v budově sladovny postavené na konci 19. století. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu. Hasiči zasahovali uvnitř budovy i zvenčí, zasažená byla střecha a třetí a čtvrté patro. „Kvůli odvětrání prostor objektu a vysoké teplotě pod střechou musely jednotky rozebrat střešní konstrukci, aby dohasily ohniska požáru,“ řekla Hložková. Oheň se podařilo lokalizovat před 6 hodinou, dohašování trvalo do 11.22. Hasiči na místo poslali deset jednotek a 15 kusů techniky.

Hasiči zasahovali 29. června 2020 ve Vratislavicích nad Nisou na Liberecku, kde...
Ve Vratislavicích nad Nisou na Liberecku začalo nad ránem 29. června 2020 hořet...

Při zásahu se zranili dva hasiči, jeden propadl střechou a poranil si záda. „Utrpěl lehké zranění, byl při vědomí, s posádkou komunikoval. A byl převezen na traumatologii do liberecké nemocnice k dalšímu vyšetření,“ řekl novinářům krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Druhý hasič má poraněné zápěstí. „Ošetřili si ho primárně jeho kolegové a do nemocnice převezli sami,“ dodal Georgiev. 

Pivovar přišel o část sladu. Hostaš odhaduje, že to bude zřejmě polovina z 600 tun. „Jedna tuna sladu stojí řádově 10 tisíc korun,“ uvedl Hostaš. Jen na sladu by tak škoda měla být kolem tří milionů korun. Další je na střeše, zničená je střední část. „Na ploše 60 krát 30 metrů,“ odhadl Hostaš. Provizorně se podle něj budova, aby do ní nezatékalo, zakryje zřejmě ještě v pondělí. Sklady, sklepy a další části výroby oheň nezasáhl. „Můžeme normálně vyrábět dál, ale budeme asi muset dřív začít sladovat,“ dodal ředitel pivovaru.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat