Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve žďárské střední škole zabila útočnice studenta. Dvě další dívky a policistu zranila

Česko

  9:54aktualizováno  17:26
Na střední obchodní škole ve Žďáru nad Sázavou zasahovala policie proti útočnici, která nožem napadla studenty. Jak serveru Lidovky.cz potvrdila policie, 16letý chlapec na následky zranění zemřel. Další dvě studentky a policista jsou zraněni. Ženu podezřelou z útoků policisté zásahové jednotky zadrželi.

Zachranáři odvážejí zraněné studenty foto: MAFRA - Petr Lemberk

„Jedná se pravděpodobně o 26letou ženu z Ostravska,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí policie Jana Kroutilová. Podle předběžných informací nemá zadržená žena ke Střední škole obchodu a služeb žádný vztah. Zda znala oběti, není jasné.

Záběr z chodby školy. (Snímek přefocený z mobilního telefonu studenta.)

Záběr z chodby školy. (Snímek přefocený z mobilního telefonu studenta.)

Místní zapalují svíčky za oběti vražedného útoku.

„Došlo k úmrtí 16letého chlapce, který i přes okamžitou pomoc zdravotní záchranné služby zemřel. Další dvě studentky utrpěly zranění a nožem byl poraněn také policista,“ upřesnila policejní mluvčí. Policie zatím nemá výsledky expertízy, která ukáže, zda žena byla pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

„Zítřejší vyučovací den bude zahájen ve spolupráci psychologů a policejních interventů, kteří budou diskutovat se žáky a pedagogy školy o tragické události, která se dnes stala na naší škole. Následně bude pokračovat vyučování dle rozvrhu ve zkrácené formě.
Vedení školy,“ uvedla škola na svém facebookovém porofilu.

Chtěl zřejmě pomoci

Jaký byl průběh celé tragédie, zatím není zcela jasné. Policie ale tragédii líčí takto: „Žena se dostala do školy a napadla studentku. Té studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku,“ popsala Dana Čírtková, vedoucí tiskového oddělení policie na Vysočině.

Už útočila dříve

Žena, kterou policie zadržela jako podezřelou z útoku na žďárské obchodní akademii, už v květnu 2012 přišla se zbraní do školy v Havířově. Tehdy nožem napadla v jídelně vychovatelku, která se snažila bránit sedmiletou školačku. Informaci přinesla ČT.

Přítel jedné ze studentek Pavel Homolka, který přišel před školu, novinářům řekl, že mu přítelkyně popsala napadení telefonem. Žena, která přišla do školy, prý vypadala zfetovaná. Křičela a pobodala studenta. Pak nastal zmatek. Útočnice následně údajně pořezala jednu studentku na ruce a zatáhla ji do šatny, kde prý měla nějaké rukojmí, píše ČTK. Útočnici pak policisté zneškodnili elektrickým taserem.

Záchranná služba ošetřovala policistu a dvě pobodané dívky, poranění jedné z nich bylo lehčí, druhé vážnější. S touto dívkou zamířila sanitka do blízké nemocnice. „Přivezli k nám jednu studentku, která je v tuto chvíli v péči lékařů oddělení anesteziologie a resuscitace,“ sdělil mluvčí nemocnice v Novém Městě na Moravě Roman Kratochvíl. Její zranění neupřesnil. „Dovezli ji teprve před chvílí, zatím tuto informaci nemám,“ dodal. Podle policie se ale nejedná o zranění ohrožující život.

Policie prohledává okolí střední školy ve Žďáru nad Sázavou
Zachranáři odvážejí zraněné studenty
Policie a záchranáři poblíž školy, kde se incident odehrál
Útočnicí je 26letá žena z Ostravska, na školu vazby neměla

Ženu podezřelou z útoku policisté převezli k výslechu a zřejmě na ni uvalí vazbu. Podle všeho ji čeká obvinění z vraždy. Podle policejní mluvčí Čírtkové už rodičům obětí pomáhá policejní psycholog. Na škole budou kriminalisté zajišťovat důkazy zřejmě až do pozdních večerních hodin.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!