Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Vsetínsku napadl lev chovatele a usmrtil ho. Policisté zvířata zastřelili

Česko

  10:21aktualizováno  15:42
ZDĚCHOV/VSETÍNSKO - Dospělý lev usmrtil v úterý ráno ve Zděchově na Vsetínsku svého třiatřicetiletého chovatele. Neštěstí se stalo v kotci uvnitř oploceného výběhu, který v obci stál bez stavebního povolení. Lva i lvici, kterou muž také choval, zastřelili policisté z přivolané zásahové jednotky z Brna, aby bylo možné se k chovateli dostat, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Chov šelem muži opakovaně nepovolili veterináři.

Zděchovský chovatel Michal Prášek. foto: MAFRA

Ani jeden ze lvů se z objektu nedostal, lidé nemuseli mít strach z ohrožení života, řekla Javorková. Starosta obce Zděchov potvrdil, že napadeným chovatelem byl Michal Prášek, se kterým měli místní kvůli chovu šelem problémy dlouhodobě.

Podle mluvčího krajské záchranné služby Petra Olšana utrpěl muž smrtelná zranění. Nařízena byla soudní pitva.

Vstup na pozemek chovatele Práška.

Se lvy měli místní dlouhodobě problém.

Otec chovatele, který událost po 7:00 oznámil policii, řekl deníku Právo, že jeho syn nebyl v kleci ze své vůle a na místě muselo dojít k trestnému činu. Policie však ČTK nic takového nepotvrdila. „Okolnosti úmrtí muže budeme nadále prověřovat, a to všechny možné verze,“ uvedla Javorková.

Likvidaci zastřelených zvířat zajistí obec. Podle starosty Tomáše Kocourka je odvezou pracovníci kafilerie. Náklady odhadl starosta na několik tisíc korun. „Je to samozřejmě smutná událost, neštěstí, nicméně chovatel jí šel vstříc. Odborníci ho upozorňovali, že chov je rizikový,“ řekl ČTK odpoledne Kocourek.

Policie kvůli napadení člověka lvem kontaktovala také veterináře. Řekl to zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. Zároveň uvedl, že chov lvů ve Zděchově veterináři opakovaně nepovolili. „Důvodem bylo chybějící stavební povolení na kotec s výběhem,“ řekl Majer.

Kotec, ve kterém Prášek lvy choval.

Zastupitelům ve Zděchově se nepovedlo chovateli Práškovi jeho aktivity zakázat, ale ani úředně zlegalizovat.

Chovatel přivezl tehdy šestiletého lva do valašské obce v létě 2016. Na pozemcích své rodiny postavil bez povolení kotec s oploceným výběhem, na což si delší dobu stěžovali někteří místní. Úřady však muži nedokázaly v chovu zabránit, přestože už dostal za nepovolený chov několik pravomocných pokut. Předloni chtěli pracovníci vsetínských technických služeb z rozhodnutí stavebního úřadu oplocený výběh odstranit. Muž však přes výzvu policistů na pozemek nikoho nepustil.

Začal soud v kauze tygřích jatek. Jeden z obžalovaných se neúčastní, je ve Vietnamu

Lvice napadla cyklistu

Veterinární správa neměla možnost lva odvézt. V případu by mohla vydat opatření k odebrání zvířete, muselo by se však prokázat týrání, což se ve Zděchově nedělo. „Dnešní incident snad konečně pomůže vyřešit dlouhodobý problém,“ uvedl starosta obce.

Muž choval kromě lva i lvici. Podle neoficiálních informací na muže dnes ráno zaútočil samec. Loni v létě však policie řešila také incident týkající se lvice. Chovatel s ní byl na procházce, a přestože byla lvice přivázaná, dostala se do střetu s projíždějícím cyklistou, který poté musel vyhledat ošetření. Protože se událost stala na komunikaci, zabývali se jí dopravní policisté. Střet policisté vyhodnotili jako dopravní nehodu, trestný čin se podle nich nestal.

V Česku žije podle údajů ministerstva životního prostředí z loňského července v zájmových chovech mimo zoologické zahrady 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů.

Autor:

Mohlo by vás zajímat