Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Zvoli u Prahy hoří lakovna. Zasahovalo 30 jednotek, odhadovaná škoda je 100 milionů

Česko

  6:41aktualizováno  10:49
ZVOLE/PRAHA - Ve Zvoli v okrese Praha-západ hoří průmyslový komplex. Na místo vyjelo na 30 hasičských jednotek ze Středočeského kraje a Prahy. Dva lidé byli při požáru zraněni, jeden člověk se pohřešuje, řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Dodal, že na místo byl povolán statik, protože objekt je silně narušen. Budova stále hoří a nelze se do ní dostat.

Požár průmyslového komplexu ve Zvoli u Prahy. foto: www.pozary.cz

Informaci o požáru hasiči dostali krátce před 03:00. „Je to požár většího rozsahu, hoří objekt o velikosti 70 krát 15 metrů,“ uvedl mluvčí. Dodal, že v hlavní budově, která je složitým objektem, se skládá nejen z lakovny, hasiči proto ochlazují i kanceláře či ubytovnu, aby zabránili šíření požáru. Uvnitř objektu jsou navíc tlakové lahve a některé explodovaly.

Odhadovaná škoda je podle Homolčíka prozatím kolem 100 milionů korun. Řekl to serveru Lidovky.cz. Kolem 09:30 ještě hasiči plameny neměli pod kontrolou. „Uvnitř explodovaly tlakové lahve, zatím tam nikdo nesmí vstoupit,“ uvedl Holomčík. Vzhledem k velikosti požáru hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Holomčík dodal, že vzhledem k tomu, že stále požár stále není lokalizován, a část hlavního objektu je v destruktivním stavu, nelze se do budovy dostat. „Hrozilo by zranění či něco horšího,“ řekl.

Na místo byl povolán i statik, aby posoudil, co s budovou dělat, protože její ostatika je zřejmě silně narušena. „Na místo už také jede těžká technika, bagr a stroj s teleskopickou lžící,“ dodal Holomčík ke stavu budovy.

„Při zásahu byl zraněn jeden hasič a jedna civilní osoba,“ doplnil mluvčí. Bližší informace o zraněných neměl. Civilní osobou je podle mluvčího muž, který byl na noční službě.

„Muž ve vážném stavu potřeboval intenzivní lékařskou péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci. Po ošetření na místě byl transportován do kladenské nemocnice. Druhá zraněná byla žena, utrpěla popáleniny prvního stupně v obličeji a na horní končetině. Po ošetření byla přepravena do vinohradské nemocnice,“ doplnila mluvčí krajských záchranářů Petra Effenbergerová.

Požár průmyslového komplexu ve Zvoli u Prahy.
V průběhu zásahu bylo nasazeno více než deset vodních proudů.

Podle Holomčíka se jeden člověk pohřešuje. Není jasné, jestli je uvnitř objektu, nebo se nachází mimo něj. „Ten člověk ani nemusí být ve středních Čechách, jen o něm nic nevíme,“ uvedl Holomčík.

Na místě zasahují podle serveru Požáry.cz hasiči HZS Středočeského kraje a příslušníci HZS hl. m. Prahy ze stanic Chodov, Strašnice, Krč, Smíchov, Radotín a Modřany a jednotky sboru dobrovolných hasičů z Dolních Měcholup, Cholupic, Lipence, Kunratic, Zbraslavi a Písnice.

Hlavní město tak opustila polovina všech pražských profesionálních hasičů.

„Z důvodu požáru výrobní haly firmy INTEBO je neprůjezdná oblast od hřbitova po náves. Objízdnou trasu volte přez obec, ulicí Březovskou na náves J. Štulíka. Nedoporučujeme pobyt venku a větrání,“ stojí na stránkách obce.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat