Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Večerky už nejsou jistota. Vietnamci se bojí a hrozí zavíráním. Před nákazou se chrání stěnou

majitelé vietnamských večerek mají otevřeno, budují však přepážky mezi sebou a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy majitelé vietnamských večerek mají otevřeno, budují však přepážky mezi sebou a... | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Česko minulý týden kvůli šíření koronaviru zasáhla nákupní horečka a stále přetrvává. Větší obchodní řetězce často některé druhy zboží nestíhají doplňovat. Co nekoupíme tam, pro to zajdeme k Vietnamcům, říkáme si. Jsou už taková naše jistota, na kterou jsme si zvykli – kolik z nás má v blízkosti bydliště svého „oblíbeného“ Vietnamce a pravidelně u něj nakupuje?

Můžeme však očekávat, že tady pro nás budou i v časech šířící se nákazy koronavirem? Několik vietnamských podnikatelů už se serveru Lidovky.cz svěřilo, že obchody zavře, pokud počet nakažených v zemi vzroste.

„Kdyby se nakazilo 300 nebo 400 lidí, zavřeli bychom,“ říká Vietnamka Nguyen Thi Lan z obchodu v pražské Štěpánské ulici, kam se Lidovky.cz vydaly zjišťovat, jak se Vietnamci ve večerkách brání proti nákaze. Obchodnice se obává, že její podnikání pandemii nového koronaviru nemusí ustát. „Kvůli zdraví ale radši zavřeme,“ vysvětluje.

Snímek paní Lanové s dcerou v jejich obchodu v pražské Štěpánské ulici.

Snímek paní Lanové s dcerou v jejich obchodu v pražské Štěpánské ulici.

Plexisklo jako štít

Už mezi vstupními dveřmi je cítit zápach dezinfekčního prostředku. Zpoza pultu pak zákazníky vítá paní Nguyen se svou dospívající dcerou Lindou – obě v rouškách a gumových rukavicích, kterými se chrání před nákazou koronavirem. „Roušek máme ještě skoro plnou krabici. Nakoupili jsme je do zásoby asi před dvěma měsíci,“ říká.

„Ještě tady máme velkou dezinfekci,“ nabízí prodavačka. Zatím ji může přes pult podat, za pár hodin jim ale do obchodu mají doručit ochranné plexisklo. Tím se nyní Vietnamci ve svých podnicích hromadně chrání proti možnému přenosu nemoci Covid-19 ze zákazníka na prodavače.

Ti vynalézavější si dokonce stavějí „ochranné“ přepážky po domácku – třeba pomocí průhledné fólie omotané kolem dvou tyčí.

Ve večerce u paní Nguyen zatím podle jejích slov většina zboží nedochází. Už nějakou dobu si tam ale nekoupíte třeba toaletní papír, mouku nebo těstoviny.

V jiné prodejně potravin v pražské Náplavní ulici se chrání stylově – vietnamská prodavačka má barevnou roušku značky Adidas sladěnou se zelenými gumovými rukavicemi. Otázky ale odmítá s tvrzením, že nemluví česky ani anglicky. Když ale vejde zákazník – rodilý Brit, s porozuměním náhle není problém.

Z telefonického hovoru s majitelem obchodu, na kterého Lidovky.cz odkázala,  vyplynulo, že i on se v případě většího rozšíření koronaviru chystá večerku zavřít.

majitelé vietnamských večerek mají otevřeno, budují však přepážky mezi sebou a...
Přepážka kolem prodavačky ve vietnamské večerce.

„Seš nemocný, táhni domů!“

„Vietnamci mají jiné priority než Češi. Na prvním místě je to výchova dětí, na druhém péče o staré rodiče a teprve na třetím je jejich podnikání,“ vysvětluje pro Lidovky.cz předseda a mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter, proč jsou tito podnikatelé ochotni vzdát se preventivně vlastního byznysu. „Oproti Čechům má vietnamská rodina v průměru tři až čtyři děti. A rodiče vydělávají především proto, aby jim mohli zaplatit dobré vzdělání,“ říká Winter.

„Prodej je pro ně často jediná možnost, jak uživit sebe a svoji rodinu. Soukromým podnikáním se Vietnamci živí už 600 let a zkušenosti si předávají z generace na generaci,“ dodává Winter s tím, že se obává o budoucnost vietnamské komunity, která v Česku nemá nárok na žádné finanční kompenzace.

Kvůli jiné mentalitě čelí Vietnamci často nepochopení ze strany místních obyvatel. Podle Wintera se na ně Češi dívají skrz prsty kvůli tomu, že nosí roušky. „Myslí si, že jsou nemocní, ale oni jsou jen ohleduplní,“ říká.

Ve Vietnamu se virovým epidemiím lépe přizpůsobili a na roušky si prostě zvykli. „Prošli si ptačí chřipkou i SARS,“ dodává Winter. Od Čechů z různých koutů naší země si už ale mnozí z nich vyslechli: „Seš nemocný, táhni domů!“

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!