7. února 2016 20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co vám o víkendu uteklo: černý den českého skialpinismu či útok na Kliniku

Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Černým písmem do kroniky české ho skialpinismu se zapsala sobotní tragédie v rakouských Alpách. Lavina tam pohřbila pět lyžařů. Nepříjemné chvíle zažili také lidé z komunitního centra Klinika, kterou napadli zakuklenci. Pojďte se podívat na nejdůležitější zprávy uplynulého víkendu.

Černý den českého skialpinismu

V Tyrolsku zasypala lavina 17 lidí, pět Čechů zahynulo. Čeká se na identifikaci, řekla policie
Rozsáhlá lavina v sobotu v tyrolském Wattenbergu v Rakousku zasypala 17 lyžařů, kteří podle všeho pocházeli z České republiky, nejméně pět z nich neštěstí nepřežilo. V telefonickém rozhovoru s ČTK i na tiskové konferenci to řekla tyrolská policie, podle které je se stanovením národnosti nutné vyčkat na formální identifikaci. Také české ministerstvo zahraničí předpokládá, že oběti tragédie jsou s největší pravděpodobností Češi.

Lavina - ilustrační foto.

Záchranáří pátrají po dalších zasypaných Češích.

Sníh uvěznil sedm Čechů. Ostatní se je snažili najít, říká rakouský inspektor o alpské tragédii
Lavina, která v sobotu v Tyrolsku zasáhla občany české národnosti, smetla 13 osob. Druhá skupina skialpinistů se od té první odpojila, a proto ji lavina nezasáhla. Pro server Lidovky.cz to uvedl rakouský inspektor Manuel Reindl, který se případem zabývá. Ten rovněž popsal, jak se celá tragédie seběhla.

Smrt českých skialpinistů. Třetí stupeň lavinového nebezpečí je zrádný, říká odborník
V sobotu se v tyrolském Wattenbergu utrhla lavina, která zabila pět českých skialpinistů a zavalila dalších dvanáct. „S ohledem na nebezpečí a hlášení, že bude sněžit a že sněžilo, je až zarážející, že tam bylo tolik lidí,“ pozastavuje se zástupce šéfredaktora SKI magazínu Jan Klouček. Připouští ale, že skialpinismus s sebou riziko zasypání lavinou nese.

Záchranáři zasahují na místě, kde lavina pohřbila Čechy.

Záchranáři zasahují na místě, kde lavina pohřbila Čechy.

Lavina v Alpách. Šlo o zkušené lyžaře, říká provozní chaty, z níž Češi ráno vyrazili

Český skialpinismus zažil v sobotu jeden z nejhorších dní v historii. Ve výšce kolem 2 tisíc metrů v Tuxských Alpách východně od Innsbrucku smetla lavina 17 českých skialpinistů. Minimálně jedna skupina z nich byla podle zjištění serveru Lidovky.cz složená ze zkušených lyžařů. „Počasí bylo dobré, viditelnost byla dobrá,“ popsal podmínky osudného dne provozní chaty Lizumer Hütte Anton Nigg, u kterého byli skialpinisté ubytovaní.

Pomohli jsme si navzájem. Záchranáři už tahali mrtvá těla, říká zasypaná Češka
Češka, jež byla součástí skupiny lyžařů, kterou zasypala v tyrolských horách lavina, odmítá, že by podcenili nebezpečí. Podle jejích slov byli připravení, jejich průvodci byli zkušení a nehazardovali. Po celou cestu testovali stav sněhu, měli potřebné vybavení. I přesto je však zasypala lavina, ve které zemřelo pět členů české výpravy.

Pět lyžařů, kteří zemřeli pod lavinou, jsou Češi, potvrdilo ministerstvo
Pět lyžařů, kteří v sobotu v Tyrolsku zahynuli pod lavinou, byli čeští občané. V neděli ráno to potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Českým diplomatům informaci poskytla rakouská policie. Tři zranění skialpinisté už byli propuštěni z nemocnice. Všech 12 Čechů, kteří neštěstí přežili, by se podle Valentové měli nejpozději v pondělí vrátit do Česka.

Chata Lizumer Hütte, ze které Češi vyrazili na osudnou túru.

Chata Lizumer Hütte, ze které Češi vyrazili na osudnou túru.

Kaleta: Ve třetím lavinovém stupni skialpinisté běžně chodí. Češi nemohli víc udělat

Výprava českých skialpinistů postižená v sobotu v tyrolských Alpách lavinou, organizovaná českým freeriderem Robinem Kaletou, pro svou bezpečnost nemohla udělat víc a byla plně vybavená. V neděli to řekl Kaleta. V oblasti byl vyhlášen takový stupeň lavinového nebezpečí, v němž je podle něj zkušená skupina schopna se pohybovat.

Útok na Kliniku

Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské...

Útok na komunitní centrum Klinika: maskovaní lidé zaútočili zápalnými lahvemi
Na žižkovské autonomní centrum Klinika zaútočila zatím neznámá skupina. Podle policie hodila do objektu zápalné lahve. Záchranka ošetřila jednoho zraněného, na místě zasahovali hasiči. Sociální centrum mimo jiné pořádalo sbírku pro uprchlíky.

Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské...

Kriminalisté vyšetřují útok zakuklenců na Kliniku. Podezřelí byli u výslechu
Policie vyšetřuje sobotní útok na pražské sociální centrum Klinika. Během něj skupina zhruba dvaceti maskovaných lidí rozbíjela okna a házela do budovy podle členů iniciativy kameny a světlice. Několik útočníků skončilo u výslechu. Kriminalisté je podezírají ze spáchání tří trestných činů, zjistil server Lidovky.cz.

Exkluzivně na Lidovky.cz

Jednou větou

Fajád by nezařizoval únos právníka a člena rodiny, to je hloupost, říká unesený Čech. * Za vydání Hany a Antonie z Pákistánu zaplatilo Česko 145 milionů korun. * Redaktory rozhlasu napadl dav. Policie nechránila a nepomáhala, stěžují si. * KLDR „naprosto úspěšně“ vyslala raketu s družicí. Slibuje, že budou další. * Blamáž odvrácena, Češky i přes selhání Kvitové porazily Rumunky.

Fotogalerie ze sobotních protestů v Praze:

Na místě byli přítomni i policejní těžkooděnci.
První vážnější potyčka mezi příznivci a odpůrci migrace se odehrála odpoledne...


Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...