Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy podle editora: Kalousek vyměnil Babiše za Ratha, Rittig Dubaj za Monako

Česko

  20:45
Po horkých dnech je veta, tak se nyní v Poslanecké sněmovně objevily alespoň horké hlavy. Obě mají zkušenosti z ministerstva financí a obě nešetří nadávkami a osobními útoky na protivníky. Zkrátka, řečnický tandem Kalousek - Rath nahradil Kalousek - Babiš. V přehledu editora kromě toho najdete Rittigovy nákupy a křivé výpovědi v kauze Půček.

Miroslav Kalousek může podle miliardáře a nově politika Andereje Babiše za krizi Česku foto: MAFRA - Dan Materna

Páteční den ve sněmovně definitivně potvrdil, že věcná diskuze mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem je stejně pravděpodobná jako osídlení Slunce. Bývalý a současný ministr financí se patrně neshodnou na ničem a jako výslužku z debaty si vždy odnesou tituly: zloděj či lhář.

Poslední slovní přestřelka se v Poslanecké sněmovně odehrála při debatě o elektronické evidenci služeb. Místo diskuze o zákonu jste se dozvěděli, že „Babiš je lhář a posledních 25 let krade“ nebo že „Kalousek spoluvlastní firmy v Rakousku a Švýcarsku a nakradl miliony“. Inu, není není nad věcnou debatu. Sněmovnou zkrátka v pátek obcházel duch Kalousovsko-Rathovských „disputací“.

Kdo tady lže?

Ani Babiš, ani Kalousek se však nemusejí obávat, že by je za lhaní (alespoň na parlamentní půdě) stihl trest. Jinak tomu ovšem je ve ostře sledovaném případu Marka Půčka, který pod vlivem alkoholu svým BMW zabil na Smíchově dívku. Soud při hlavním líčení mimo jiné vyslechl také dva svědky, kteří tvrdili, že Půček rozhodně nebyl opilý, protože prostě nepil, resp. „měl jen malé pivo“.

Lhali u soudu se zabijákem ze Smíchova. Policie už je obvinila z křivé výpovědi

Jenže v jednací síni se ukázal opak. Půčkova oslava narozenin byla bujará, s tvrdým alkoholem i „lajnami kokainu“. Proto teď policie obvinila dva mladíky - Půčkovy kamarády - z trestného činu křivé výpovědi. Sazba? Až dva roky na tvrdo...

Rittigovy nákupy

Nedávno jsme přinesli informaci, že Ivo Rittiga už nechtějí v Monaku. Byť jde, alespoň podle jeho twitterového účtu, o srdeční záležitost, lobbista s českou justicí za krkem až tak nesmutní. V záloze má totiž adresu v Dubaji, kde v minulosti nakoupil několik nemovistostí a navíc získal rezidenční vízum do roku 2017.

Infografika Rittigových nákupů v Dubaji.

K TÉMATU:  Neprodloužení Rittigova pobytu? Monako je slušná země, vemte si příklad, říká konzul

Obžaloba: Za peníze z Olea Chemical Rittig koupil tři apartmány v Dubaji

Nákupy u šejků platil Rittig podle žalobce z tunelu ve firmě Oleo chemical. „Udělil pokyn a dále administroval převod finančních prostředků společnosti Cokeville Assets na účet Rittigem zplnomocněné Editě Hrubé, která mimo jiné i těmito finančními prostředky financovala nákupy a správu apartmánu ve vlastnictví Ivo Rittiga a Lenky Rittig. Státní zástupce toto jednání klasifikoval jako zločin legalizace výnosů z trestné činnosti,“ stojí přesně v dokumentu.

Také si přečtěte:

V Anglii mají pomalé zdravotnictví, předražené byty a příšerné pečivo, říká Češka

Mladého Rusa podezřelého z útoku na Stropnického dům prozradila kukla

Omar Sharif zemřel. Legendárnímu doktoru Živagovi bylo 83 let

Jak vyrobit domácí deodorant? Stačí jedlá soda, škrob a kokosový olej

Borůvkový jarmark, pivo i pálenka. Vyražte na Borůvkobraní

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...