17. června 2015 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy podle editora: (ne)korupce kolem Nagyové, boháči a voda a špinavá prkénka

Rekordmanem mezi dárci se stal lobbista VladimírJohanes, od něhož Nagyová... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekordmanem mezi dárci se stal lobbista VladimírJohanes, od něhož Nagyová... | foto: Lidovky.cz

Pohodlně se usaďte a přečtěte si, jakými zprávami se Lidovky.cz ve středu lišily od konkurence. Směs je to bohatá a různorodá. Od korupčnictví na úřadě vlády, přes kalifornskou smetánku a čistá kuchyňská prkénka až po kritiku registračních pokladen.

Od bývalého ředitele Pozemkového úřadu Petra Šťovíčka Nagyová dostala...

Omezíme korupci úředníků, chlubila se vláda. Vedle Nagyové nosili dárečky
Vzdáleně to připomíná Davida Ratha zapáleně řečnícího ve sněmovně o boji proti korupci pár hodin po údajném převzetí úplatku. Nečasův kabinet se v květnu 2012 na brífinku ve Strakově akademii pochlubil, jak zatočí s korupcí státních úředníků. Jen o pár místností dál si přitom v těsné blízkosti premiéra podle policie podávali kliku prominenti, kteří nosili statisícové dárky ředitelce premiérova sekretariátu Janě Nagyové. Více ZDE.

Nemocnice Na Homolce

Klíčová postava kauzy Homolka opustila vazbu. Žalobce pustil účetní Bialešovou
Měsíc a půl strávila za mřížemi jedna z ústředních postav korupční kauzy Nemocnice Na Homolce, účetní Emilie Bialešová. V půli května ji státní zástupce pustil na svobodu, protože již podle něj nehrozí, že by ovlivňovala svědky. Ekonomka od dubna čelí obvinění kvůli podplácení u zakázky na účetní a medicínsko - právní služby. Více ZDE.

Kurdské síly ostřelují pozice Islámského státu u přechodu Tall Abjad.

Kurdové vítězí nad Islámským státem. A Turci se bojí jejich ambicí
Islámský stát v pondělí utrpěl porážku, která by ho hlavně v budoucnu mohla hodně bolet. Ztratil totiž hraniční přechod Tall Abjad na syrsko-turecké hranici, který využíval k zásobování Rakky, metropole samozvaného chalífátu. A stejně jako v případě severněji položeného Kobani i tentokrát musel ustoupit Kurdům. K velké nelibosti Turecka. Více ZDE.

Sucho (ilustrační foto).

‚Nejsme si všichni rovni.‘ Kalifornská smetánka obchází omezení vody kvůli suchu
Kalifornii trápí největší sucha, jaká pamatuje. Farmářům schne úroda, domácnosti omezují spotřebu, obyvatelé nejbohatších čtvrtí se však bouří, protože jim hnědnou trávníky. V některých čtvrtích spotřeba vody dokonce stoupla. Argument jejich obyvatel je prostý: „Když dojde na vodu, nejsme si všichni rovni.“ Více ZDE.

Doba zvyšování sazeb je tady. „My jsme takové rozhodnutí již učinili,“ říká Jan...

Úroky máme nízké jako za socialismu, říká šéf Hypoteční banky
Český hypoteční trh nejspíše čeká jeden z nejlepších roků, co se objemu i počtu nově poskytnutých úvěrů týče. „Na našem portfoliu vidíme, že podíl nových hypoték roste, ai developeři v Praze vám dnes potvrdí, že se nové byty prodávají velmi dobře,“ říká šéf Hypoteční banky Jan Sadil. Zároveň dodává, že hypotéky už začínají zdražovat. Více ZDE.

Jaroslav Zahálka

ZAHÁLKA: Víc prkének a maso neházet do koše. Sedm největších hříchů restaurací
Jaké jsou hlavní nešvary restaurací, když jde o hygienu? A jaké poučení si z těchto nešvarů můžeme vzít pro lepší hygienu v naší kuchyni? Nedělejte doma stejné hygienické chyby jako restaurace. Více ZDE.

Státní pokladna

ZVĚŘINA: Evidence tržeb nás nespasí. Ale nebraňme zlodějnu
Elektronická evidence tržeb představuje pro koaliční vládu totéž, co byla pro Lenina elektrifikace Ruska: po její aplikaci se prý Česko má stát Slunečním státem a všichni se budeme mít lépe. Ale vážně, není vůbec jisté, zda evidence tržeb zvýší výběr daní, a není též jisté, zda někdo svou živnost raději nezavře. Na druhé straně jeden s údivem zírá na hostinské, kteří s vážnou tváří sdělují, že budou muset propouštět a zdražovat, implicitně a veřejně se tak přiznávají k tomu, že kradou. Více ZDE.

Lidovky.cz